in

Fotografowanie smartfonem: 9 trików, które polepszą jakość zdjęć

Potrzebując zdjęć na użytek content marketingu czy social media, bardzo często używamy smartfonów. Można chyba postawić tezę, że zdecydowana większość z tych zdjęć jest faktycznie wykorzystywana za pomocą telefonów.

 

W tym kontekście warto postawić sobie pytanie, jak robić to dobrze?

 

1. Rób dużo zdjęć

Przede wszystkim nie bój się robić dużej ilości zdjęć. Zarówno smartfony jak I tablet zwykle posiadają odpowiednią ilość miejsca, aby zebrać ich naprawdę dużą ilość. Próbuj robić je pod różnymi kątami, w różnych ujęciach – bądź kreatywny!

To najlepszy sposób na to, żeby się nauczyć robić dobre zdjęcia – popełniając na początku ogromną ilość pomyłek. W ten sposób z czasem, zaczniesz się stawać w tym coraz lepszy.

 

2. Dobierz odpowiednią kompozycję

Kompozycja jest bardzo ważna. Należy odpowiednio dobrać tło, główny eksponowany obiekt i tak dalej. Warto poczytać na temat zasad dotyczących kompozycji, ponieważ sam fakt, że jesteśmy ich świadomi – znacznie zwiększa jakość zdjęć. Jest to różnica, która jest zauważalna praktycznie od razu.

lighthouse-rule-of-thirds

golden-ratio-composition-1

 

3. Oświetlenie ma duże znaczenie

To czy zdjęcie jest wykonywane przy naturalnym oświetleniu czy przy oświetleniu sztucznym ma duże znacznie – będzie ono wyglądało w znaczący sposób inaczej. Należy to brać pod uwagę. Oczywiście jest to pewna podstawowa wiedza. Zrozumienie tego w jaki sposób różne rodzaje oświetlenia wpływają na to jak wyglądają zdjęcia zabiera czasu oraz dosyć sporej ilości wiedzy.

 

4. Ustaw rozdzielczość na wysoką

Praktycznie każdy smartfon ma ustawienia dotyczące jakości zdjęć. Bardzo ważne jest to, żeby ustawić je na maksymalne, ponieważ w razie potrzeby zawsze można skompresować zdjęcie do mniejszej jakości w razie potrzeby, ale jednocześnie dzięki temu mamy jakość, która nie razi po oczach.

 

5. Nie używaj przedniego aparatu

Przedni aparat w telefonie dobrze sprawdza się do robienia selfie – jednak właściwie tylko do tego. Pamiętaj, że ma on zawsze słabszą specyfikację niż tylni.

 

6. Dbaj o czystość obiektywu

W tym momencie czytelnicy mogą chwycić się za głowę – myśląc „naprawdę takie coś trzeba pisać”? Też byśmy myśleli, że jest to ultra truizm, gdyby nie to, że nam również zdarzyło się o tym zapomnieć jednocześnie narzekając na jakość zdjęć.

https://www.youtube.com/watch?v=BD2vWN73MCc

 

7. Wyłącz flesz

Flesz ma swoje zastosowania i jest ważny, jednak nie powinieneś robić wszystkich zdjęć z jego użyciem, ponieważ często może negatywnie wpłynąć na to jak wyglądają zdjęcia. Szczególnie jeżeli chodzi o odbicie światła na tym co fotografujemy.

 

8. Korzystaj z opcji edycji zdjęć

Obecnie każdy smartfon daje nam możliwość szybkiego edytowania zdjęć po ich wykonaniu. W ten sposób można poprawić kontrast, jasność i inne najważniejsze współczynniki bez używania zaawansowanych programów graficznych.

 

9. Rób zdjęcia ciekawych i zabawnych elementów rzeczywistości

Dookoła nas cały czas dzieje się coś ciekawego. To nie musi być coś naprawdę niesamowitego czy unikatowego. Tak naprawdę, czasami wystarczy ująć w inny sposób coś co codziennie mamy przed oczami, ale w inny sposób, nadać temu innego kontekstu. W ten sposób zwykła – wydawałoby się rzeczywistość, może stać się czymś prawdziwie fascynującym.

 

fb-baner-ad

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

Jak wykorzystać Slideshare w marketingu?

Personalizacja w content marketingu