in

Jak wykorzystać Slideshare w marketingu?

SlideShare jest portalem odwiedzanym średnio przez 60 milionów osób w skali miesiąca. Za jego pomocą można przygotować interesującą prezentację na dowolny temat, który interesuje nas, a przede wszystkim, naszych potencjalnych odbiorców. Dlatego z całą pewnością można stwierdzić, że warto wykorzystywać to narzędzie w marketingu.

 

W jaki sposób?

Za jego pomocą można zwiększyć ruch na stronie, wzmocnić swoją pozycję w Google, zdobyć nową grupę stałych odbiorców, powiększyć swoją listę mailingową, wzmocnić siłę i świadomość swojej marki. Innymi słowy – content generowany za pomocą tego narzędzia ma dużo zalet.

Nic dziwnego – w końcu połączenie odpowiednio przygotowanych slajdów z ciekawymi informacjami, to ciekawy sposób na przekazanie wiedzy. Pytanie brzmi, w jaki sposób zrobić to efektywnie, a tym samym sprawnie wykorzystać SlideShare w swoim marketingu?

aplikacje mobilne,social media, content marketing

Jak wykorzystać Slideshare w marketingu?

 

1. Wiedza podana w formie wysokiej jakości slajdów

Jest to de facto najważniejsza możliwość, jaką otrzymujemy wykorzystując SlideShare. Jeżeli wybierzesz ciekawą tematykę, która potencjalnie zainteresuje sporo osób, to dzięki SS w łatwy sposób osiągniesz relatywnie wysoki wskaźnik wejść, względem nowo założonego fanpage na Facebooku czy profilu na innym portalu społecznościowym.

Dlatego z cała pewnością można uznać, że SlideShare to spora okazja dla małych firm, które dopiero zaczynają tworzyć swoją markę w Internecie.

 

2. Staraj się nie robić zbyt długich prezentacji

Prezentacja w SlideShare – szczególnie jeżeli ma za zadanie osiągnąć dobre wyniki pod kątem ilości wyświetleń i grupy odbiorców, do której dociera, nie powinna być zbyt długa.

Taka prezentacja ma sporo zalet. Jej wykonanie wymaga mniejszej ilości pracy i czasu, łatwiej jest ją dopracować, uniknąć błędów i tak dalej. Innymi słowy, jest idealna na początek przygody ze SlideShare, dzięki temu unikniemy sytuacji, w której włożymy ogrom pracy, nasza prezentacja będzie co najwyżej średnia, a do tego mało kto w ogóle ją zobaczy.

Przez krótką prezentację mamy na myśli taką, która ma od 10 do około 15 slajdów. Oczywiście nie musisz się sztywno trzymać tych widełek.

slideshare-infographic-the-quiet-giant-of-content-marketing

 

3. Używaj graficznych metafor

Po to robić prezentację, aby sprawnie połączyć tekst z grafiką, w celu osiągnięcia dobrego efektu, pokazania czegoś całościowo – zaprezentowania tego. Dlatego opracowując slajdy musisz zadbać o to, aby wypełniała je treść graficzna, która w udany sposób koresponduje z tekstem zamieszczonym na slajdach i na odwrót.

 

4. Dobierz dobry tytuł

Wielokrotnie już o tym pisaliśmy na blogu w różnych kontekstach, tym razem podkreślamy to pisząc o SlideShare. Dobry tytuł to jeden z fundamentów sukcesu. W ogromnym stopniu to właśnie on determinuje czy dana osoba w ogóle zainteresuje się prezentacją czy nie.

Jaki tytuł to dobry?

Najprostsza odpowiedź brzmi: taki, który przykuwa uwagę. Jednak jak się domyślamy drogi czytelniku, tyle to i sam wiesz bez czytania naszego bloga. Z tego względu pozwoliliśmy sobie trochę rozwinąć ten punkt i podać parę przykładów tytułów, które działają:

– Oto jak osiągnąć X w 7 prostych krokach,
– X sposobów na to jak skutecznie zrobić Y,
– Poznaj X powodów, przez które nie dzieje się Y (na przykład Twój sklep internetowy nie zarabia),
– X książek, które zmieniły nasze zdanie o Y.

Powyżej wymienione przykłady tytułów opierają się o liczby i listy – jest to jedna z najbardziej popularnych form tytułów, które możesz znaleźć praktycznie na wszystkich blogach czy serwisach informacyjnych. Oznacza to mniej więcej tyle, że mogły się już trochę opatrzeć. Dlatego chcąc osiągnąć sukces trzeba się jeszcze trochę wysilić.

Tutaj z pomocą przychodzi nam uszczególnienie problemu zawartego w tytule.
Załóżmy, że chcielibyśmy stworzyć prezentację, która będzie ciekawa dla osób, które zajmują się zawodowo bardzo szerokim pojęciem, jakim są social media.

Oczywiście można to zrobić na bardzo ogólnym poziomie, który jest naszym początkowym punktem.
W tym wypadku będzie to na przykład:

„Poznaj 29 sposobów, dzięki którym staniesz się social media ninja”

W porządku – jest to ciekawy tytuł dla osób, które zaczynają swoją przygodę. Jednak, ma on poważną wadę – podobnych prezentacji czy artykułów znajdziemy w Internecie ogromną ilość, a więc nasz tytuł ma gigantyczną konkurencję.

 

fb-baner-ad

 

Dlatego należy być coraz bardziej szczegółowymi. Oczywiście, obniży to ilość osób, która potencjalnie będzie zainteresowana naszym contentem, jednak zwiększy realną liczbę osób, która się nim zainteresuje.

„Poznaj 29 sposobów, dzięki którym będziesz skuteczny na Facebooku”

W tym momencie, skupiamy się już osobach, które zajmują się Facebookiem. Super – jest większy konkret, jedna to nadal za mało.

„Poznaj 29 sposobów, dzięki którym zaczniesz zarabiać na reklamach na Facebooku”

„Poznaj 29 sposobów, dzięki którym Twoje reklamy na Facebooku zaczną sprzedawać”

Oczywiście finalny tytuł wymaga jeszcze pewnego dopieszczenia, jednak w tym momencie piszemy już o czymś konkretnym i odbiorca również o tym wie. Dzięki temu, jeżeli ma konkretny problem, jakim jest na przykład to, że przepala budżet marketingowy na Facebooku, a cały czas jest na minusie albo zwyczajnie nigdy się jeszcze za to nie zabrał i nie ma o tym bladego pojęcia, to dzięki naszej prezentacji dowie się jak jest. Dzięki temu ma konkret.

Taki tytuł oraz w ogóle taki content daje nam realną szansę na zmiany relacji z odbiorcą. W momencie, w którym dana osoba przestudiuje naszą prezentację, otrzymuje realne rozwiązania kwestii, która go dotyczy. Nie ogólniki, które może znaleźć wszędzie i pewnie okażą się pomocne, ale mógł się tego dowiedzieć od kogokolwiek – tylko wiedzę, którą można przeliczyć na pieniądze.

Naturalnym zjawiskiem będzie wtedy jego wdzięczność oraz większa chęć do kupienia naszych produktów lub polecenia nas kolejnym osobom. W ten sposób skutecznie buduje się markę.

 

5. Spójność

Prezentacja, która zawiera w sobie pięć różnych czcionek, trzy różne style graficzne, miesza luźny styl pisania, z oficjalno-urzędniczo-korporacyjno-śmiertelniepoważnym, jest dosyć trudna w odbiorze i to nie ze względu na treść, która w pewnych sytuacjach ma do pewnego stopnia prawo być trudna w odbiorze.

Tutaj problemem jest forma, a ta zasada jest (chyba) w 100% uniwersalna w całym Internecie – forma musi być przystępna.

Dlatego chcąc osiągnąć jakiekolwiek powodzenie – musisz świadomie operować stylem swojej prezentacji. Najlepiej, aby jej wykonaniem zajął się grafik, który posiada odpowiednią wiedzę z tego zakresu.

Copy-of-Untitled-design

 

6. Trzy razy spraw czy nie zrobiłeś błędów

Błędy są wybaczalne, wszyscy je popełniamy i jest to absolutnie normalnym zjawiskiem, że mogą się zdarzyć. Jednak prezentacja to szczególna forma, która wymaga wyjątkowego pietyzmu.

 

7. Zadbaj o dobrą promocję swojej prezentacji w SlideShare

Obojętnie od tego jak dobra będzie Twoje prezentacja – to nie będzie miała ona żadnego wpływu na nikogo, jeżeli nikt jej nie zobaczy. Dlatego musisz ją wypromować zarówno w mediach społecznościowych jak i podesłać ją do swojej listy mailingowej.

Jeżeli chodzi o promocję na przykład na Facebook – to dobrym pomysłem będzie wypromowanie postu z daną prezentacją, a oprócz tego udostępnienie jej na branżowych grupach na Facebooku – dzięki temu zyska się zarówno płatny jak i organiczny zasięg. Oczywiście idealną sytuacją będzie, jeżeli kolejne osoby udostępnią prezentację dalej.

Co do listy mailingową – przede wszystkim mamy nadzieję, że takową tworzysz drogi czytelniku, ponieważ jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów docierania do odbiorców. Jest tak wbrew temu, że bardzo wielu osobom wydaje się, ze maile są już przeżytkiem.

 

jednorekibandyta

Komentarze

Skomentuj
  1. Fajny materiał, właśnie szukałem czegoś w tym stylu, na innych blogach nie znalazłem, jedynie w magazynie online marketing coś było , także duży plus 😉 Trzeba wpadać częściej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

13 powodów przez, które Twój content marketing nie działa

Fotografowanie smartfonem: 9 trików, które polepszą jakość zdjęć