in

11 wskazówek jak efektywnie prowadzić Video Marketing na Facebooku

Chcąc oddać jak ważny jest Facebook Video Marketing warto przyjrzeć się skali zjawiska jakim są filmiki na tym portalu. Materiały wideo są na nim wyświetlane średnio 32 miliardy razy dziennie.

 

Sygnał dla content marketerów czy innych osób odpowiedzialnych za prowadzenie marketingu w mediach społecznościowych jest jednoznaczny. Warto inwestować w wideo marketing na Facebook.

Jednak w tym momencie pojawiają się kolejne pytania. W jaki sposób zabrać się za to odpowiednio? Jakie są inne powody, które przemawiają na rzecz wideo marketingu na Facebooku?

Zacznijmy od odpowiedzi na to drugie pytanie. Algorytmy newsfeedu Facebooka są obecnie modyfikowane w taki sposób, że coraz trudniej jest zdobyć wysoki poziom zasięgu organicznego na tym portalu.

Jednocześnie, w tym kontekście – Facebook cały czas promuje treści wideo, dzięki czemu filmiki znacząco łatwiej osiągają wysokie zasięgi. Według statystyk Facebooka wideo średnio osiąga 135% większy zasięg niż zdjęcia.

Warto jednak zwrócić uwagę, że materiały wideo w 85% odtwarzane są z wyłączonym dźwiękiem. Z tego powodu warto stawiać na warstwę wizualną oraz dołączać do swoich filmików napisy, dzięki czemu zwiększa się prawdopodobieństwo, że dotrze się z treścią do odbiorcy.

Kolejną znaczącą ciekawostką jest to, że filmiki umieszczane bezpośrednio na Facebooku osiągają o 186% lepsze wyniki pod względem zaangażowania, niż filmiki umieszczone na innych portalach na przykład na YouTube, a na Facebooku zostają jedynie podlinkowane.

No dobrze, wiesz już, że warto zacząć interesować się wideo marketingiem na Facebooku. Teraz czas na kolejne bardzo ważne pytanie. W jaki sposób zabrać się za to dobrze i osiągnąć sukces?

aplikacje mobilne,social media, content marketing

 

1. Umieszczaj filmiki bezpośrednio na Facebook

O tym punkcie jest już połowa wstępu. Jednak uważamy, że należy to dobitnie podkreślić. Chcesz wykorzystywać filmiki w ramach swojego marketingu na Facebooku? Super, ale koniecznie umieszczaj je bezpośrednio na tym portalu, ponieważ daje to nieporównywalnie lepsze wyniki.

Jest to pierwsza, podstawowa zasada, o której zawsze należy pamiętać. Chyba, że coś się zmieni w przyszłości w polityce Facebooka, jednak jak na razie nic nie wskazuje na to, aby się na to zanosiło.

Warto skorzystać również z opcji automatycznego odtwarzania, która sprawia, że jeżeli tylko filmik pojawi się odbiorcy w newsfeedzie to od razu zacznie się odtwarzać, bez jego kliknięcia.

 

2. Masz 4 sekundy na przyciągnięcie uwagi widza

W tym momencie czas na kolejny bardzo ważny punkt. Odbiorca scrolluje newsfeed, w końcu trafia na Twój filmik, a więc istnieje szansa, że obejrzy go w całości, a więc ostatecznie skorzysta z Twojej usługi, kupi Twój produkt lub zrobi cokolwiek innego na czym Ci zależy.

W tym momencie musisz wiedzieć, że pierwsze 4 sekundy zadecydują, czy dana osoba zatrzyma się nad Twoim filmikiem i obejrzy go od początku do końca, czy też może go oleje i zatrzyma się dopiero na filmiku Twojej konkurencji.

Co musisz zrobić, żeby odbiorca został przy Tobie?

Zszokuj go, pokaż coś ciekawego, niesamowitego, zaskakującego – coś co uzna za wartego jego uwagi w gigantycznym natłoku informacji, który de facto wszyscy generujemy. Oczywiście tutaj rodzi się kolejne szerokie pytanie, w jaki sposób zrobić to skutecznie – jak wykorzystać swoje 4 sekundy najlepiej? Jednak odpowiedź na to pytanie to właściwie materiał na kolejny artykuł.

video-content-marketing

 

3. Niech Twoje filmiki będą krótkie, treściwe i wzbudzają emocje

Udało Ci się przykuć uwagę odbiorcy na pierwsze 4 sekundy? Świetnie! Teraz musisz sprawić, żeby dooglądał filmik do końca, abyś był w pełni zadowolony.

Na to czy to się uda kluczowy wpływ mają dwa czynniki. Po pierwsze to czy dany filmik jest ciekawy. Jeżeli przyjemnie się go ogląda i wciąga, to znacząco zwiększasz prawdopodobieństwo, że spora ilość osób go doogląda.

Drugi ważny czynnik to długość filmiku. Im jest krótszy, tym siłą rzeczy większe prawdopodobieństwo, że odbiorca się zwyczajnie nie znudzi i obejrzy go do końca.

 

4. Bądź inspirujący

Ludzie lubią inspirujących ludzi, dlatego jeżeli chcesz osiągnąć sukces w wideo marketingu – twórz inspirujące filmiki. Łatwo to napisać. Zdecydowanie trudniej zrobić. W końcu inspirujący filmik wymaga zdecydowanie więcej niż wstawienie kolejnego motywującego cytatu, który zachęca do przełamania kolejnej bariery i wyjścia ze swojej strefy komfortu.

Jednak opowieść o przejściu ciężkiej drogi, która ostatecznie zaprowadziła Cię do miejsca, w którym jesteś obecnie, przeciwności które pokonałeś – to może się okazać być bardzo ciekawe dla Twoich odbiorców, ponieważ mogą się utożsamić z tymi przeciwnościami.

Oczywiście, nie musisz ograniczać się wyłącznie do siebie, możesz opisać przykłady innych, jesteś ograniczony wyłącznie swoją kreatywnością no i oczywiście prawami do wykorzystania wizerunku.

 

fb-baner-ad

 

5. Edukuj swoich odbiorców

Dostarczanie wartościowych treści, które odpowiadają na realne problemy odbiorców i pomagają je rozwiązywać to taki rodzaj contentu, który zawsze się sprawdza. Niekoniecznie stanie się viralowy, jednak na pewno przyciągnie pewną ilość osób, które będą zadowolone, że znalazły się u Ciebie, ponieważ im pomogłeś.
Człowiek, który jest wdzięczny, to człowiek, który z dużo większym prawdopodobieństwem skorzysta z Twoich usług. Korzyść jest tutaj podwójna, po pierwsze budujesz swój wizerunek eksperta, osoby która zna się na rzeczy. Z drugiej strony, sprawiasz, że osoby które oglądają zamieszczane przez Ciebie treści są zwyczajnie zadowolone. Warto poświęcić czas, zaangażowanie i pieniądze, aby mieć tego rodzaju filmiki.

 

6. Nie przynudzaj, bądź zabawny (czy jakkolwiek chcesz to nazwać)

Nie chodzi o to, żebyś nagrywał każdy filmik w formule, która ma być ultra śmieszna i rozbawiać Twoich odbiorców do łez. Tego typu treści potrafią generować ogromny zasięg, który bardzo często nie przekłada się na żadne efekty.

Dlatego naszym zdaniem, nie powinno się skupiać na tego typu treściach i nie powinny one mieć priorytetu, ponieważ to nie wyświetleniami opłacasz rachunki, a pieniędzmi.

Jednocześnie, nie oznacza to wcale, że należy być ultra poważnym człowiekiem w swoich filmikach. Należy zachować zdrową ilość luzu, nie wolno bać się żartów, trzeba żartować, trzeba sprawiać, że odbiorcy się od czasu do czasu szeroko uśmiechną i pomyślą – kurczę ten gość na tym filmiku, to jest fajny gość i chciałbym z nim pójść na piwo. Jest to podobny efekt, o który zwykle zabiegają sprzedawcy, chcąc komuś coś sprzedać – innymi słowy to działa.

Jednocześnie, należy mieć na uwadze i gdzieś z tyłu głowy pewną ważną kwestię. Nie przesadzaj z żartami, nie wpychaj ich co sekundę, nie sil się na nie, a przede wszystkim nie używaj starych, sezonowych żartów, chyba że posiadasz niezwykłą umiejętność nadawania im drugiej młodości, miej jednak na uwadze, że ta umiejętność jest bardzo rzadka.

video-marketing-facebook-youtube-infographic

 

7. Twórz filmiki z przekazem

To kolejna ważna kwestia. Kiedy zajmujesz się wideo marketingiem warto, żebyś nie skupiał się na sobie, tylko starał się coś przekazać, opowiedzieć o czymś, przedstawić coś etc. Ważne, aby wzbudziło to w odbiorcach emocje, odwoływało się do ich problemów, opierało o postaci, z którymi można się utożsamić.

Bardzo dużym błędem wielu marek jest próba opierania wideo marketingu o filmiki, które praktycznie w całości dotyczą tylko i wyłącznie produktów, a co najgorsze nie opowiadają one o nich w ciekawy sposób, a jedynie stanowią ich prezentację. Tego typu marketing jest nudny i nieskuteczny. Odstrasza, szczególnie młodszych odbiorców, zamiast zachęcać do marki.

 

8. Podbij zasięg w płatny sposób

Nakręciłeś filmik, który ma potencjał osiągnąć bardzo dobre wyniki i jesteś pewien jego jakości? Świetnie! Jednak co z tego, że masz genialny filmik, jeżeli dotrze do małej ilości osób, a tym samym nie będzie komu go docenić?

Prostym rozwiązaniem jest płatne podpromowanie takiego filmiku, dzięki czemu osiągnie on również dużo lepszy zasięg organiczny, ponieważ jeżeli ma potencjał na to, aby być udostępniany – to wiele osób rozprzestrzeni go w dalszym stopniu.

 

9. Zadbaj o dobrą jakość dźwięku i obrazu

Z jednej strony powinieneś pamiętać o tym, żeby nie starać się na siłę nakręcić, który będzie na poziomie techonologicznym godnym konkurowania z Holywood. Z drugiej, nie powinieneś kręcić go kalkulatorem. Jednak w dobie smartfonów, to drugie nie jest praktycznie żadnym zagrożeniem. Prawda jest taka, że lwia część nowoczesnych telefonów jest w stanie zapewnić wystarczająco wysoką jakość obrazu.

Gorzej jest z dźwiękiem – nie jest tragicznie, ale w porównaniu do jakości obrazu, jakość dźwięku jest odnotowywalnie niższa. Tutaj z pomocą mogą przyjść zewnętrzne mikrofony czy dyktafony. Odpowiedniej jakości sprzęt kosztuje nawet od 150 do 400 zł, czyli nie jest to jakiś gigantyczny wydatek.

Facebook-Marketing-graphics-04

 

10. Napisz ciekawy opis filmiku

Nie jest to rzecz jasna najważniejsza część filmiku, jest to jedynie dodatek. Nie zmienia to jednak faktu, że dobrze napisany opis będzie zachętą, która może znacznie wpłynąć na ilość osób, która obejrzy Twój filmik.

 

11. Rób live na Facebooku

Według statystyk Facebooka nadawanie streamu na żywo osiąga bardzo dobre zasięgi i angażuje odbiorców. Jest to szczególnie interesujące w kontekście pokazywania jakichś eventów branżowych, organizowanych przez Twoją firmę lub świetnie sprawdza się do prowadzenia filmików, w których edukujesz swoich odbiorców – dając możliwość wzajemnej interakcji.

 

 

jednorekibandyta

Komentarze

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

Jak stworzyć biogram na Instagramie, który przyciągnie followersów?

13 powodów przez, które Twój content marketing nie działa