Czasami słowa to za mało, żeby oddać to co się ma na myśli. Szczególnie jeżeli kontaktujemy się wyłącznie za pomocą tekstu. Zwyczajnie potrzebujemy wizualizacji emocji – to pomaga nam prawidłowo odebrać znaczenie danych słów i w pełni zrozumieć ich wydźwięk. Z pomocą przychodzą emoji lub, jak kto woli, emotiony.
Oczywiście – nieprawdą są bzdurne mity, jakoby w 90% za przyswojenie danej informacji odpowiadała głównie mimika, ton głosu i tak dalej, a tylko w 10% sama treść. Być może spotkałeś się z takim twierdzeniem. Trzeba przyznać, że było ono podparte badaniami, jednak ich metodologia została w całości podważona i obecnie nauka uważa je za błędne.
Nie zmienia to jednak faktu, że pewna wizualizacja emocji, dodana do treści w znaczący sposób pomaga zrozumieć treść.
Właśnie dlatego, przygotowaliśmy dla naszych czytelników listę emoji, które są często używane błędnie w komunikacji w Internecie. Warto znać ich prawidłowe znaczenie.
1. Zdziwiona twarz
Nie będziesz wyjątkiem jeżeli pomyślisz, że te „X” w oczach oznaczają, że postać z emoji nie żyje. Jest to częsty sposób symbolizowania śmierci w anime, dlatego wielu osobom może się to mylić, ponieważ przeniknęło to do popkultury.
Jednak ta emoji oznacza zaskoczenie i należy jej używać właśnie w kontekście podkreślenia swoje zdziwienia.
2. Rozczarowanie
Kolejna emoji, która może wprowadzić w błąd. Wbrew pozorom nie oznacza ona jednak płaczu tylko rozczarowanie. Reakcję na zasadzie „echhh, no trudno”.
3. Stres
Ta emoji wyraża stres. Można jej użyć na przykład pisząc o tym, że mamy dużo nauki w szkole czy na studiach lub dużo pracy.
4. Triumf
Ta emoji bardzo często jest używana w błędnym kontekście, w którym ma rzekomo oznaczać złość. Jednak z zamierzenia oznacza ona triumf. Inna sprawa – czy powinniśmy używać emoji zgodnie z intencją twórców, czy w sposób w jaki powszechnie używa się danych emoji? Na pewno jest to ciekawy temat do przedyskutowania.
5. Otwarte dłonie
Ten symbol w gruncie rzeczy jest dosyć powszechnie uznany w kulturze i oznacza otwartość, może również symbolizować przytulenie.
6. Zmęczona twarz
Nie ma tu wielkiej filozofii – zmęczona twarz ma wyrażać – uwaga… czekajcie… tak, zmęczenie.
7. Victoria
Oznacza rzecz jasna sukces lub zwycięstwo. Teoretycznie w Polsce nie powinno być problemu ze zrozumieniem tego symbolu, ponieważ był on powszechnie używany w czasach Solidarności. Z drugiej strony – nawet skąd inąd legendarny wokalista zespołu Dżem napisał piosenkę „O Victorio”, w której śpiewał o wolności, myśląc że to właśnie takie jest znaczenie tego symbolu.
8. Gorący napój
Wiele osób… no dobra, każdy myśli, że ta emoji oznacza kawę. Otóż nie oznacza kawy, a po prostu gorący napój. Czy ktoś mógłbym napisać w tej sprawie do Apple i wytłumaczyć im, że to jednak jest kawa?
9. Twarz czekająca na smaczny posiłek
Ta emoji nie ma na celu pokazania, że czujesz się dziwnie, zachowujesz dziwnie i w ogóle masz dziwny nastrój – chociaż być może tak wygląda. Oznacza ona, że szykujesz się na smaczny posiłek, który zamierzasz zjeść i należy jej używać w podobnym kontekście.
10. Szczęśliwa twarz
Ta emoji wyraża szczęście i… na szczęście w tym przypadku jest to chyba dosyć jednoznaczne.
11. Buziaczek
Wprawdzie zdecydowana większość osób wie, że ta emoji oznacza całowanie, ale jednak istnieje poważna i licząca się grupa użytkowników social media, która twierdzi, że jednak oznacza gwizdanie. Nie oznacza, oznacza całowanie, buziaczki i tak dalej. Bez dyskusji!
12.Neutralny wyraz twarzy
Mylona jest przez wielu z podobną emoji, która wyraża brak emocji i podejście w stylu „bez komentarza”. Ta oznacza raczej, że pozostajesz neutralny.
13. Brak komentarza
Okej – ta emoji oznacza brak komentarza, w przeciwieństwie do poprzedniej, która jest podobna.
14. Przerażona twarz
Wiele osób używa tej emoji w kontekście zdziwienia daną sytuacją, jednak tak naprawdę oznacza ona przerażenie. Chociaż z drugiej strony – istnieją sytuacje, w których zdziwienie i przerażenie mogą sobie towarzyszyć albo być do siebie bliźniaczo podobne.
15. Senna twarz
Kolejna emoji z „łezką”, która nie oznacza płaczu, za to tym razem wyraża senność i zmęczenie.
16. Hotel miłości
Ta jest dosyć kontrowersyjna… wiele osób myśli, że to przyjacielski sposób na pokazanie szpitala – w końcu mamy H jak „hospital” i to serduszko. Brzmi niegroźnie prawda?
Jednak prawda jest inna, symbolizuje on miejsce, w którym można wynająć pokój na godziny, w celu zaznania bliższego kontaktu fizycznego z dowolną wybraną przez siebie osobą.
17. Ręce podniesione do celebrowania
Wiele osób używa tej emoji, żeby oddać modlenie się. Być może nie jest to zły pomysł, ponieważ sposób w jaki wygląda ta emoji zdaje się całkiem nieźle oddawać ideę, jednak pierwotnie oznacza on po prostu ręce uniesione w górę, w celu celebrowania sukcesu.
Comments
0 comments