in

SuperSuper Kocham toKocham to WTFWTF

Ciekawe metody prezentacji danych – teoria, przykłady, narzędzia

Wielu osobom liczby, statystyki i twarde dane kojarzą się z czymś bardzo nudnym. Jest to całkiem sensowne skojarzenie, ponieważ każdy z nas wielokrotnie trafił na sytuację, w której był kompletnie zanudzony sposobem podania różnego rodzaju danych. Na szczęście istnieją także ciekawe metody prezentacji danych.

 

Zwykle typowe statystyki są okraszone nudnym urzędniczym językiem, który teoretycznie jest prosty, a w praktyce często nie da się go zrozumieć – ponieważ umiera się z nudów podczas tego typu lektury.

Nie zmienia to jednak faktu, że zastosowanie różnych statystyk może się świetnie sprawdzić w marketingu (i nie tylko). Prawda jest taka, że dobrze podane dane, mogą być czymś niezwykle interesującym dla naszych odbiorców. Jednak niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej formy. Jeżeli będzie ona wystarczająco ciekawa oraz przystępna – to dane zamiast przynudzać, będą przykuwały uwagę odbiorców, uwiarygadniały treść danego artykułu, sprawiały, że czas spędzony na analizowaniu naszych treści zdecydowanie się wydłuży – a oprócz tego, znacznie zwiększy się prawdopodobieństwo, że ktoś udostępni nasz wpis.

bloomifect-ad

W tym momencie warto zwrócić uwagę, że ciekawe przedstawienie danych nie ma wyłącznie zastosowania zewnętrznego. Bardzo dobrze sprawdzi się również na użytek wewnętrzny. Zarówno do komunikowania w ramach firmy, ale również do tego, aby łatwiej się połapać w różnych statystykach. Każdy kto miał do skoordynowania trochę więcej projektów, kanałów mediów społecznościowych etc. wie jak bardzo przydatna oraz ułatwiająca życie jest dobra wizualizacja danych.

dane-wizualizacja-bloomboard

Zanim jednak zabierzemy się za wizualizowanie danych – najpierw powinniśmy zdecydować się co chcemy zwizualizować – w taki sposób, aby dobrać odpowiedni rodzaj wykresu.

1. Analiza trendów

Wykresy świetnie sprawdzają się w wizualizowaniu obecnych trendów. Dzięki dobrze wykonanemu wykresowi można dużo łatwiej zobaczyć, że w ogóle jakaś tendencja istnieje. W tym wypadku świetnie sprawdzają się wykresy liniowe.

2. Wykazanie zależności pomiędzy dwoma różnymi rodzajami wartości

Określenie czy istnieje i jaka istnieje zależność pomiędzy jednym a drugim rodzajem wartości to jeden z najbardziej praktycznych zastosowań wykresów. Dzięki temu możemy dużo łatwiej zaobserwować czy jakiś aspekt naszego działania posiada pozytywny, negatywny czy neutralny wpływ na inny aspekt naszego działania.

W tym wypadku świetnie sprawdzają się wykresy liniowe, wykresy bąbelkowe czy wykresy rozrzutu.

3. Porównanie różnych wartości

Jest to jedno z najbardziej prostych i oczywistych zastosowań wykresów. Za ich pomocą można porównać ze sobą na różne sposoby naprawdę wiele różnego rodzaju danych. W zależności od naszej potrzeby oraz koncepcji, na którą wpadniemy. W tym wypadku możliwości jest bardzo wiele, można zastosować praktycznie każdy rodzaj wykresu.

4. Pomoc w zrozumieniu swojej dystrybucji danych

Zrozumienie dystrybucji danych to jedno z kolejnych praktycznych zastosowań wykresów. W tym wypadku najczęściej używa się diagramów liniowych, wykresów rozrzutu, słupkowych lub kolumnowych.

5. Pokazanie konkretnego rodzaju kompozycji

Wykres to świetny sposób na to, żeby coś pokazać – swoim pracownikom, swoim odbiorcom etc. W ten sposób można zobrazować bardzo wiele różnego rodzaju ciekawych zjawisk, zestawić je ze sobą etc. To jakiego rodzaju wykres wybierzemy – zależy od tego co konkretnie chcielibyśmy osiągnąć.

 

Istnieje wiele różnego rodzaju wykresów, które omówimy poniżej.

1. Wykres słupkowy

Jest to jeden z bardziej klasycznych sposobów na przedstawienie danych. Zasada jest bardzo prosta – przedstawiamy dane w graficzny sposób przy pomocy słupków. Tego typu wizualizacja danych jest bardzo praktyczna, aczkolwiek należy jej unikać, jeżeli chcemy zorganizować bardzo wiele słupków lub jeden z nich jest zdecydowanie dłuższy niż cała reszta. W takim przypadku lepiej zdecydować się na coś innego.

Szczególnym rodzajem wykresu słupkowego jest taki, który posiada ustawione na sobie słupki. Pozwala on porównać ze sobą wiele różnego rodzaju komponentów.

gantt-krok3

Dobre praktyki:

– zaczynaj oś y od poziomu zera, nie trzeba tego robić zawsze, jednak co do zasady ułatwi to odczytywanie wykresu,
– staraj się być konsekwentny w używanych przez siebie kolorach.

2. Wykres kolumnowy

Jest to równie popularny i bardzo podobny pod względem wizualnym, sposób przedstawienia danych do wykresu słupkowego. Główna różnica polega na tym, że zamiast poziomych słupków – w tym wypadku mamy pionowe. Różnica nie jest ogromna, jednak trochę zmienia zastosowanie tego typu wykresów.

bar1

Dobre praktyki:

– zaczynaj oś y od poziomu zera, nie trzeba tego robić zawsze, jednak co do zasady ułatwi to odczytywanie wykresu,
– staraj się być konsekwentny w używanych przez siebie kolorach.

3. Wykres liniowy

Kolejny z najpopularniejszych rodzajów wykresów, z którym każdy z nas spotyka się praktycznie na co dzień. Za jego pomocą można w bardzo przystępny sposób zobrazować różnego rodzaju tendencje.

liniowy2

Dobre praktyki:

– używaj wyraźnie odznaczających się linii, zwiększysz w ten sposób czytelność,
– warto zastosować odpowiednią wysokość wykresu, idealnie jeżeli zobrazowane linie będą przebiegały na 2/3 maksymalnej wysokości osi y,
– staraj się nie używać więcej niż 4 linii, powyżej tej liczby wykres staje się nieczytelny.

4. Wykres obszarowy

Jest to bardzo podobny rodzaj wykresu do wykresu liniowego. Z tą różnicą, że przestrzeń pomiędzy poszczególnymi liniami jest wypełniona odpowiednim kolorem. Sprawia to, że w pewnych przypadkach to co chcemy pokazać staje się dużo bardziej wyraziste, natomiast w innych wyklucza zastosowanie tego typu wykresu.

cieniowanie6

Dobre praktyki:

– użwaj odróżniających się od siebie kolorów, bardzo ważne, aby wykres był łatwo czytelny,
– postaraj ograniczyć się do 4 kategorii, które chcesz zobrazować, analogicznie jak w przypadku wykresu liniowego.

5. Wykres dwuosiowy

Na czym polega wykres dwuosiowy? Posiada on dwie osie y oraz jedną wspólną oś x. Tego typu wykres pozwala w bardzo praktyczny sposób wykazać korelację różnego rodzaju danych, które są ze sobą w jakiś sposób powiązane.

wykres

Dobre praktyki:

– używaj różnych stylów graficznych podczas obrazowania danych z poszczególnych osi y,
– użyj kontrastujących kolorów podczas obrazowania danych z poszczególnych osi y, aby dodatkowo podkreślić które dane są które,
– ważniejszą oś y umieść po lewej – zwykle ludzki wzrok koncentruje się po tej stronie.

6. Wykres kołowy

Wykres kołowy również należy do klasycznego sposobu przedstawiania danych. Pozwala w przejrzysty sposób pokazać jak wyglądają dane statystyki w kontekście pozostałych. Jest to jeden z częściej stosowanych rodzajów wykresów.

wykres-kolowy-1

Dobre praktyki:

– pamiętaj, aby wszystkie kawałki sumowały się do 100%,
– pamiętaj, aby poszczególne kawałki były proporcjonalne,
– staraj się nie zestawiać ze sobą zbyt dużej ilości różnych kategorii, w innym przypadku wykres tego typu przestaje być czytelny.

7. Wykres bąbelkowy

Jest to jeden z ciekawszysch sposobów pokazania zależności pomiędzy różnego rodzaju danymi. Jest bardzo dobry do tego, aby pokazać na wykresie różnego rodzaju zbiory, określić ich hierarchię.

macierz-bcg-krok-2

Dobre praktyki:

– skaluj bąbelki w zależności od powierzchni obszaru wykresu,
– używaj wyłącznie okrągłych kształtów, kwadratowe bąbelki się nie sprawdzają.

8. Wykres rozrzutu

Jest to całkiem podobna metoda przedstawienia danych do wykresu bąbelkowego. Z tym zastrzeżeniem, że bez bąbelków. Jednak ogólna zasada rozłożenia danych jest bardzo podobna. Wykres rorzutu jest świetny do tego, aby wykazywać zależności pomiędzy dwoma różnymi czynnikami.

rozrzut_dodatnio

Dobre praktyki:
– zaczynaj oś y od poziomu zera,
– jeżeli chcesz pokazać jakiś trend za pomocą linii – staraj się, aby nie używać więcej niż dwóch,
– możesz używać różnych wielkości grafik występujących na wykresie – w celu lepszego zobrazowania.

9. Lejek

Wykres w formie lejka to świetny sposób na to, aby zobrazować w jaki sposób przebiega proces sprzedaży, wyłapać pewnego rodzaju tendencje etc.

lejek_12

Dobre praktyki:

– staraj się, aby wielkość poszczególnych części lejka była proporcjonalna,
– używaj kontrastujących kolorów, tak aby wykres był czytelny,
– staraj się nie wrzucać zbyt wielu osobnych danych do jednego wykresu tego typu.

10. Wykres pociskowy

Tego typu wykres najczęściej jest używany do tego, aby pokazać postęp w realizacji postawionego celu. W ten sposób można świetnie zobrazować swoją efektywność, określić jakość podejmowanych działań etc.

wykres-pociskowy-w-excelu

Dobre praktyki:

– użyj kontrastujących kolorów, aby zwiększyć czytelnośc.

11. Mapa cieplna

Zastosowanie mapy cieplnej pokazuje relację pomiędzy dwoma czynnikami, a do tego dodatkowo zawiera ocenę. Standardowym sposobem na pokazanie oceny jest użycie odpowiedniego nasycenia koloru dla danej cześci mapy cieplnej.

img11

Dobre praktyki:

– użyj jednego koloru oraz różnych stopni nasycenia,
– użyj jednego, prostego i czytelnego wzoru.

12. Wykres schodkowy

Wykres schodkowy służy przede wszystkim do pokazania jaki wpływ na wartość, którą przyjmiemy za podstawową posiadają wartości powiązane. Czy jest on ujemny, dodatni czy neutralny/bliski neutralnego. Jest to bardzo dobry sposób na zobrazowanie dochodu poprzez porównanie przychodów i kosztów.

wykres-schodkowy-01

Dobre praktyki:

– użyj kontrastujących kolorów,
– użyj zimnych kolorów, aby pokazać negatywne czynniki oraz ciepłych, aby pokazać pozytywne.

13. Dendrogram

Jest to diagram w kształcie drzewa, który ukazuje związki pomiędzy poszczególnymi elementami według przyjętego kryterium. Jest to jeden z lepszych sposobów na porówanie różnych grup, określenie ich wielkości oraz zależności

dendrogram_reorder

Dobre praktyki:

– staraj się dać odpowiednio dużo przestrzeni poszczególnym elementom,
– używaj konsekwentnych kolorów.

14. Wykres pierścieniowy

Jest on dosyć podobny do wykresu kołowego. Z tą różnicą, że posiada on więcej poziomów, jest bardziej złożony. Również pozwala na porówanie różnych grup – podobnie jak w przypadku dendrogramu, użyjemy go jednak w trochę innych przypadkach.

12121212

Dobre praktyki:

– odpowiednie użycie kolorów jest kluczowe,
– kontrastuj pomiędzy sobą poszczególne grupy,
– używaj jednego koloru o różnym stopniu nasycenia w ramach jednej grupy.

15. Kartogram

Za pomocą kartogramu będziemy określali jak wyglądają konkretne dane w kontekście rzeczywistego obszaru na Ziemii. W ten sposób można przykładowo zobrazować w jakim regionie posiadamy więcej klientów, a w jakim mniej w przypadku wykresu przygotowanego na użytek wewnętrzny firmy.

kartogram_zlozony1

Dobre praktyki:

– stopniuj nasycenie kolorów w przypadku wykazania intensywności jednego zjawiska,
– użyj kontrastujących kolorów jeżeli chcesz ze sobą skonfrontować poszczególne zjawiska.

 

 

Powyżej omówiliśmy najważniejsze rodzaje wykresów – macie już z czego wybierać i nad czym się zastanawiać. Jednak, aby podjąć dobrą decyzję – dobrze wiedzieć jak sprawy mają się w praktyce. Dlatego wyszukaliśmy dla was przykłady zastosowań różnego rodzaju grafów oraz wykresów.

Po kliknięciu w wykres nastąpi przeniesienie do jego pełnej, interaktywnej wersji! 

 

1. Every Satellite Orbiting Earth

Jest to interaktywny wykres bąbelkowy, który pokazuje trajektorię 1200 satelit latających dookoła Ziemii. Każda poszczególna satelita jest oznacza swoją osobną grafiką. Za pomocą Every Satellite Orbiting Earth dowiesz się nie tylko gdzie w danym momencie znajduje się dana satelita, ale również jakie jest jej zadanie. W tym momencie wyrażamy nadzieję, że odbiorcy tego serwisu nie mają ambicji na miarę głównego bohatera serialu „Mr. Robot”.

satelity-bloomboard

2. FlowingData: Dzień z życia amerykanina

Za pomocą tego serwisu mamy dostęp do wykresu, który pokazuje co robią amerykanie w danych godzinach poszczególnych dni.

1_flowingdata_a-day-in-the-life-of-americans-645x436

3. Dear Data

Projekt, który początkowo powstał dla żartu, a z całą pewnością jest bardzo interesujący. W dużym uproszczeniu jest trochę podobny do poprzedniego punktu. Jest jednak dużo bardziej szczegółowy. Polega na dokładnym odnotowywaniu praktycznie wszystkich czynności na przestrzeni tygodnia, a następnie wizualizowaniu tego w ramach odpowiednich wykresów. Bardzo ciekawy pomysł.

dear-data-e1426801925993

4. Why Buses Bunch

Ten interaktywny graf wyjaśnia nam w jaki sposób dochodzi do tzw. zjawiska „bus bunching” co oznacza po polsku mniej więcej tyle co zbijanie się autobusów. Za pomocą tej aplikacji możemy zaobserwować jak nawet początkowo małe opóźnienie może doprowadzić do poważnej dezorganizacji oraz masowych spóźnień w całej komunikacji miejskiej.

why-buses-bunch

5. Vocativ: Jak doszło do tego, że amerykanie zaakceptowali małżeństwa homoseksualistów?

Ten graf pokazuje jak na przestrzeni 24 lat zmieniło się w Stanach Zjednoczonych podejście do małżeństw homoseksualnych. Jest to zobrazowane w bardzo prosty, ciekawy i przystępny sposób jednocześnie – dlatego z całą pewnością warto zerknąć.

3_vocativ_how-americans-came-to-accept-gay-marriage

6. Languages in the World

Za pomocą Languages in the World możemy w bardzo szybki i wygodny sposób języki jakimi posługują się ludzie na całym świecie. Dane są pokazane w bardzo prosty, ale ciekawy sposób. W przeciągu zaledwie kilku minut można w ogromny sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat tego jakimi językami mówi się na świecie, jakie języki są ze sobą powiązane etc.

languages-in-the-world

7. Wizualizacja marszu Napoleona na Rosję

Za pomocą grafów można zwizualizować naprawdę wiele różnych rzeczy. Dlaczego więc nie zrobić by tego z inwazją na Rosję dokonaną przez Napoleona w 1812 roku? Jak widać, nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań.

3-minard

8. 200 Countries, 200 Years, 4 Minutes

Hans Rosling prowadząc swój program w BBC dokonał naprawdę niesamowitej rzeczy. W przeciągu 4 minut omówił służbę zdrowia w 200 krajach, na przestrzeni 200 lat. Gwarantujemy wam, że gdyby chciał to tylko omówić, bez zastosowania odpowiednich wykresów to 200 lat znalazłoby się w tytule tego punktu dwukrotnie.

9. The New York Times: Przyszłość ekonomii

New York Times w bardzo ciekawy sposób użył trójwymiarowego grafu, aby pokazać sytuację ekonomiczną oraz dokonać spekulacji nad jej przyszłością. Ta grafika sprawia, że prawie można dotknąć tego co oni chcą omówić. Niesamowite.

4_the-new-york-times_the-economic-future-645x356

10. The New York Times: Kupno vs wynajem

Znowu New York Times – tym razem ich inna grafika, która pozwala porównać opłacalność kupna lub wynajmu nieruchomości. Kolejny przykład grafiki z NYT, która musiała wymagać naprawdę ogromnego nakładu pracy.

5-rent_vs_buy

11. Music Timeline

Google przygotowało bardzo ciekawy wykres obszarowy, za pomocą którego możemy zaobserwować do jak wielkiej rewolucji muzycznej doszło w latach ’60 oraz jak wyglądały różne tendencje w następnych latach. Jeżeli ktoś interesuje się muzyką to ostrzegamy, że w tym przypadku można stracić trochę czasu na analizowanie tego grafu – ponieważ wciąga.

music-timeline

12. Rozkład danej grupy wiekowej w społeczeństwie Stanów Zjednoczonych

Ten graf został wykonany w jasny, prosty i czytelny sposób. Daje nam konkretne informacje. Nie ma tak bardzo ciekawej formy jak, niektóre wcześniej wymienione przykłady, jednak w pewnych przypadkach lepiej postawić właśnie na tego typu rozwiązanie.

847889448

13. Guardian: Wpływ szczepionek

Guardian zlecił przygotowanie grafu, który obrazuje w jaki sposób na rozprzestrzenianie się chorób wśród dzieci wpływa wykonanie szczepienia, a w jaki sposób wpływa brak szczepienia. Bardzo ciekawy i bardzo pożyteczny graf.

vax-rate-and-infection-simulation

14. Różnorodność rasowa pośród milenialsów

CNN przygotowało graf obrazujący różnorodność rasową wśród milenialsów (w USA) za pomocą wykresu obszarowego. Dobry przykład bardzo przejrzyście wykonanego wykresu, z którego bardzo wygodnie się korzysta.

9-millennials

15. Interaktywny budżet USA

Biały Dom przygotował interaktywny budżet USA, dzięki czemu można w bardzo wygodny sposób przeglądać wydatki tego kraju. Bardzo przydatne z punktu widzenia amerykanów oraz osób z innych krajów, które również są zainteresowane tym jak wygląda sytuacja finansowa tego kraju.

5_whitehousegov_interactive-budget1-645x425

16. Trendy w wyszukiwaniu w 2015

Google regularnie przygotowuje rózne ciekawe zestawienia. Tym razem są to trendy w wyszukiwaniu w 2015 roku. Bardzo ciekawy pomysł, aby oddać to co dzieje się na świecie, o czym myślą ludzie, czym się interesują i tak dalej. Można się dzięki temu dowiedzieć na przykład – co wzbudziło większe emocje filmowe Gwiezdne Wojny czy bardzo realne i tragiczne Ataki w Paryżu?

6_google-trends_a-year-in-search-2015-645x429

17. Podróże w Dzień Dziękczynienia

Kolejna ciekawostka – tym razem jest to zobrazowanie tego ile i gdzie latają Amerykanie w Dzień Dziękczynienia. Podane w interesującej formie.

thanksgiving-flights

18. Poradnik: Kto walczy z kim w Syrii

Każdy kto chociażby przez chwilę interesował się sytuacją w Syrii zdaje sobie sprawę nie tylko z tego gdzie leży Aleppo (w przeciwieństwie do Garrego Johnsona), ale również z ogromu skomplikowania tego konfliktu.

Interaktywny graf, zamieszczony na stronie http://www.slate.com/ pomaga w zrozumieniu co właściwie dzieje się w Syrii, ale oprócz tego – dodatkowo pomaga zrozumieć jak niezwykle skomplikowany jest to konflikt.

Po kliknięciu na ikonę relacji danych stron konfliktu otrzymamy opis, któryw kilku zdaniach ogólnikowo tłumaczy sytuację.

syrian-war-relationships

19. The Year in News

The Year in News to bardzo ciekawe zobrazowanie tego co działo się na świecie przez ostatni rok na podstawie aktywności użytkowników na Twitterze. Istnieje całkiem sporo analogicznych grafów, które śledzą wiele różnych zjawisk na podstawie Tweetów.

theyearinnews

20. FlowingData: Ofiary wojen

Ten graf z jednej strony jest smutny, ponieważ pokazuje ofiary wojen od II WŚ. Z drugiej strony napawa optymistycznie, ponieważ tendencja jest dosyć stała i pozytywna – z roku na rok w wojnach na całym świecie ginie coraz mniej ludzi.

interactive-documentary

 

Wszystkie powyższe przykłady pokazują jak wiele różnych wydarzeń i zjawisk można opisać w ciekawy sposób za pomocą grafów oraz wykresów. Przedstawiane dane nie muszą być nudne. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyłącznie nasza kreatywność.

 

Na koniec chcielibyśmy przyjrzeć się paru narzędziom, które pomogą wam w ciekawym opracowaniu różnego rodzaju interesujących danych w taki sposób, aby wasi odbiorcy chcieli się z nimi zapoznać.

1. Google Charts

To całkiem proste i poręczne narzędzie udostępniane nam przez Google. Opiera się o HTML5, jest kompatybilne zarówno z Androidem jak i iPhone’ami. Oferuje swoim użytkownikom całkiem szeroki wachlarz możliwości. Na pewno jest to dobre narzędzie na sam początek. Nie jest szczególnie skomplikowane ani wymagające względem użytkownika.

google-chart-tool

2. Tableau

To bardzo ciekawe narzędzie do tworzenia grafów. Jest to popularne narzędzie, jego bardzo dużym wyglądem jest całkiem estetyczny wygląd, łatwość w obsłudze oraz fakt, że jest darmowe. Umożliwia współpracę pomiędzy członkami zespołu pracującego nad danym grafem lub wykresem.

tab

3. Raw

Raw może pochwalić się tym, że samo w sobie jest bardzo dobrze zaprojektowanym narzędziem, a więc korzystanie z niego będzie przyjemne. W bibliotece tego narzędzia znajdziemy 16 rodzajów wykresów, które możemy wykorzystać. Ogromną zaletą tego programu jest możliwość jego personalizacji oraz bardzo duża ilość różnego rodzaju dodatków, które w bardzo dużym stopniu poszerzają zakres naszych możliwości.

4. Infogram

Infogram to ciekawe narzędzie, które pozwala nam na tworzenie zarówno infografik jak i wykresów. Posiada 3 wersje, jedną darmową oraz dwa warianty płatne. Oczywiście w płatnych wydaniach mamy dużo szerszy zakres dostępnych możliwości.

Dużą wadą jest to, że w przypadku darmowej wersji na infografice pojawi się duże logo Infogram, dlatego jeżeli zamierzamy korzystać z tego narzędzie to lepiej zdecydować się na płatną wersję lub po prostu wybrać inne.

frontpage_editor

5. ChartBlocks

Bardzo prosty, intuicyjny oraz wygodny program online, za pomocą którego możemy tworzyć wykresy. Wybór nie jest szczególnie ogromny, jednak wszystko co najważniejsze jest dostępne. W każdym razie – można z całą pewnością potraktować ChartBlocks jako ciekawą alternatywę dla innych narzędzi do tworzenia wykresów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

Wywiad – Łukasz Żelezny, nasz człowiek w Londynie

Nowa rola marketingu, czyli subiektywna relacja z IV Konferencji Eksperckiej Marketing Progress