in

Video marketing: 22 błędy, których nie powinieneś powielać

Niedawno pisaliśmy o video marketingu, podawaliśmy różne zastosowania oraz przykłady. Dzisiaj poruszymy kwestię błędów, których należy unikać, jeżeli chcemy być w ramach niego skuteczni.

 

 

1. Tworzenie filmików, dlatego, że istnieje taki trend.

Nie wystarczy wiedzieć, że warto robić filmiki i po prostu zacząć je robić. Trzeba wiedzieć jak to zrobić – a więc wykonać dobry plan tego, w jaki sposób wykonamy filmik, a przede wszystkim – jaki zamierzamy osiągnąć efekt.
Powierzchowne wpisywanie się w trendy jest błędem, który jest popełniany nie tylko przy video marketingu, ale również w przypadku każdego innego rodzaju marketingu. Wystarczy przypomnieć jak często mylony jest content marketing z blogiem robionym stricte pod kątem SEO.

Dlatego pamiętaj – jeżeli video marketing kompletnie nie wpasowuje się w Twoją firmę ani branżę – wtedy nie ma siły, aby podłapywać jakiś trend tylko dlatego, że jest modny. Analizowanie swoich potrzeb oraz planowanie działań jest niezwykle ważne.

2. Nienagrywanie filmików.

Z drugiej strony, jeżeli w Twojej branży video marketing będzie się dobrze sprawdzał – a jest to zdecydowana większość branż – nieangażowanie się w tego typu marketing sprawi, że pozostaniesz z tyłu.

Dlatego bardzo dobrze jest wypuszczać odpowiednie filmiki, zaplanowane i wykonane pod kątem preferencji Twoich potencjalnych klientów oraz docelowych odbiorców.

video-marketing-mistakes-profits-bloomboard

3. Nadawanie słabych tytułów.

Nadać słaby tytuł to gorzej niż błąd – to zbrodnia. Jeżeli nadamy danemu filmikowi słaby tytuł, sprawimy, że nawet taki, który został wykonany najlepiej – straci bardzo wielu potencjalnych widzów, którzy mogliby go obejrzeć.

Przy okazji – należy również pamiętać o dobrym opisie filmiku i użyciu odpowiednich słów kluczowych. W ten sposób nasza treść znajdzie się zdecydowanie wyżej w wynikach przeglądarki.

cytat-headline-bloomboard

4. Pisanie kiepskich opisów.

Dobry opis to jeden z bardzo ważnych elementów. Tak jak wspomnieliśmy przed chwilą – dzięki niemu, nasz filmik będzie można znaleźć zdecydowanie łatwiej. Dlatego ważne, żeby opis, który zamieścisz był dosyć treściwy, łatwy do przeczytania oraz możliwie krótki.
Przy okazji pisania opisu do filmiku – warto zaprosić jego odbiorców do odwiedzenia Twojej strony, fanpage na Facebooku, profilu na Twitterze i tak dalej.

5. Niezapisywanie hasła.

Brzmi absolutnie banalnie, ale wierzcie nam – wiele osób miało z tego powodu straszne problemy.
Jest to szczególnie ważne, jeżeli zakłada się kanał YouTube w momencie, gdy planuje się branding swojej marki, ale zamierza się zacząć z niego korzystać „za jakiś czas” – za ten czas, może się okazać, że hasło jakoś wyparowało i ni w pięć, ni w dziesięć nie da się go sobie przypomnieć.

W taki sposób sprawimy, że będzie można wyszukać pusty kanał na YouTube z nazwą naszej firmy. Nie brzmi ani nie wygląda to najlepiej. Dlatego przypominamy o tym, aby zapisać hasło.

6. Umieszczanie słabych tagów.

Wpisanie tagów „na czuja” nie jest najlepszym momentem. Należy wyszukać odpowiednie frazy kluczowe, a dopiero później wpisać tagi. W ten sposób będziemy wiedzieli, że użyliśmy dobrych tagów, które działają, zamiast wpisać takie, które się nam wydaje, że działają.
Przy okazji, pamiętaj, że lepiej działają właśnie frazy kluczowe, czyli nawet 3-4 słowa jako jedna fraza, niż pojedyncze słowa kluczowe.

tags-youtube-video-bloomboard

7. Wrzucenie tylko jednego filmiku.

Wrzucenie jednego filmiku i zakończenie na tym swojej działalności nie jest najlepszym pomysłem. Wygląda to na martwy, nieaktywny kanał, prowadzony przez firmę, która zaniedbuje swój marketing.

Dlatego staraj się umieszczać filmiki z pewną regularnością. W ten sposób osiągniesz zdecydowanie lepszy efekt.

8. Wrzucanie filmiku tylko na YouTube.

Przede wszystkim, jeżeli zauploadujesz filmik na YouTube to pamiętaj o tym, aby podzielić się linkiem w ramach wszystkich swoich kanałów komunikacji, w ten sposób sprawisz, że dotrze on do zdecydowanie szerszego grona ludzi.
Po ograniczać samego siebie?

Na blogu MUSE można znaleźć dobry tekst o tym, że video marketing nie ogranicza się do Youtube. Znajdziesz do pod TYM linkiem.

9. Ignorowanie komentarzy pod filmikami.

Pamiętaj, że platformy takie jak YouTube są platformami społecznościowymi. Oznacza to, że należy wchodzić w interakcję ze swoimi odbiorcami, aby zwiększyć swoją efektywność. Dlatego, jeżeli będziemy tego unikali, to w znaczny sposób zmniejszymy zaangażowanie naszych odbiorców, a tym samym zmniejszamy swoją efektywność.

Po drugie – zwróć uwagę na to, że osoby, które piszą negatywne komentarze, to osoby, które jednak obejrzały Twój filmik i się do niego odnoszą. Dlatego wypracuj taką strategię odpowiedzi, aby je przekonać do siebie, ponieważ absolutnie istnieje taki potencjał. Oczywiście nie w przypadku każdego – ale duża część z tych osób jeszcze może stać się Twoimi klientami.

paciorek-komentarz-video-bloomboard

 

10. Wrzucanie filmików na złe konto.

Twoje konto na takim portalu jak na przykład YouTube powinno mieć swoją markę. Dlatego nie należy dopuszczać do sytuacji, gdy marketer wrzuca filmik ze swojego konta, zamiast z konta danej marki – ponieważ osłabia to jej siłę.
Poza tym – dużo trudniej analizować dane, jeżeli wrzuca się filmiki z różnych kont.

11. Posiadanie nierealistycznych oczekiwań.

Nie ma 100% metody na to, aby zrobić viral. Oczywiście – są metody, które sprawiają, że stworzenie viralowej treści będzie bardziej prawdopodobne. Opisaliśmy tego typu metody jakiś czas temu.

Jednak nie spodziewaj się tego, że każdy Twój filmik będzie viralem, jest to absolutnie niemożliwe. Jeżeli chcesz osiągnąć w tej kwestii sukces – musisz działać konsekwentnie, aż w końcu osiągniesz sukces. Pamiętaj, aby się nie zrażać, wyznaczaj sobie realistyczne cele i to je realizuj.

12. Tworzenie zbyt długich filmików.

Nie spodziewaj się tego, aby ktokolwiek poświęcił Ci dłużej niż 5 minut. Tak zwany „attention span” – czyli czas, w którym odbiorca potrafi się skupić, wynosi mniej więcej tyle.

Dłuższe filmiki sprawdzają się wyłącznie w przypadku treści stricte edukacyjnych, na przykład wideo poradnik i tym podobne treści. W takim przypadku filmik może trwać do maksymalnie 10 minut.

Jednak najlepiej sprawdzają się filmiki, które trwają od minuty do dwóch.

video-czas-długość-blooomboard

 

13. Zapominanie o swojej grupie docelowej.

Jeżeli tworzysz coś dla danej grupy docelowej, to pamiętaj o tym… aby powstawało to właśnie dla tej grupy docelowej, a nie dla kogoś innego. Najczęstszą pokusą, która towarzyszy praktycznie każdemu jest tworzenie treści według swojego gustu, a nie według tego, czego oczekują nasi odbiorcy.

Oczywiście, jeżeli to Twój prywatny projekt, możesz sobie pozwolić na tego typu eksperymentowanie, jeżeli jednak zamierzasz być skutecznym marketerem – wtedy pamiętaj o tym, żeby nie popełniać tego błędu.
Nie zapominaj o tym, aby cały czas analizować oczekiwania swoich odbiorców i dopasowuj treści pod ich kątem.

14. Doszukiwanie się sukcesu nie tam gdzie trzeba.

Co do zasady – sukces mierzy się w całkowitej ilości wejść na dany filmik. W dużej mierze jest to słuszny wskaźnik, ale nie pamiętaj o tym, że zaangażowanie również jest niezwykle ważnym elementem.

Zdecydowanie lepiej jest mieć mniejszą, ale bardzo zaangażowaną społeczność – długofalowo da to lepsze efekty. Osoby, które tylko obejrzą Twój filmik, ale nigdy nie staną się Twoimi klientami – nie są i nie będą w bezpośredni sposób miarą Twojego sukcesu finansowego.

15. Brak CTA – Call to Action.

Pamiętaj, po co robisz filmiki – docelowo osoby, które obejrzą filmik, mają w końcu kiedyś kupić Twój produkt. Dlatego pamiętaj o tym, aby odpowiednio przekierowywać swoich odbiorców dalej – do swoich kanałów komunikacji oraz na swoją stronę.
Wezwanie do działania w znaczącym stopniu podnosi poziom konwersji.

16. Błędne wyobrażenie co do tego, czego potrzebujesz, aby stworzyć filmik.

Nie potrzebujesz profesjonalnego studia, drogich kamer ani niczego w tym stylu. Wystarczy zwykła kamera, a nawet zwykły iPhone – powstają nagradzane pełnometrażowe filmy kręcone iPhonem, potrafią wygrywać konkursy, to dlaczego Ty miałbyś nie móc nagrywać iPhonem?
Oczywiście, jeżeli kanał na YouTube się rozkręci, wtedy warto zainwestować w lepszą technologię i jakość. Jednak na początku nie będzie to niezbędne. Zdecydowanie lepiej zacząć działać, niż nie działać, ponieważ nie ma się w pełni profesjonalnego studia.

Natomiast w co warto zainwestować — to mikrofon, w celu podłączenia go do kamery. W zdecydowany sposób podniesie to jakość dźwięku, która zwykle jest dosyć słaba w przypadku większości kamer, szczególnie tych tańszych.

17. Posiadanie obsesji na tle rezultatów.

Wyluzuj. Nie odświeżaj co chwilę filmiku w oczekiwaniu na nowe komentarze. Oczywiście, należy śledzić wszystkie wskaźniki, ale w zdroworozsądkowy sposób, tak aby nie zamęczyć się psychicznie.

Możesz wykorzystać swój czas zdecydowanie bardziej produktywnie niż nieustanne przejmowanie się – na przykład nagrać nowy filmik.

18. Zapominanie o dobrym brandingu.

To, że ktoś stwierdzi, że Twój filmik jest świetny – to za mało. Ważne, żeby po obejrzeniu danego filmiku wiedział o Tobie coś więcej, aby zapamiętał Twoją nazwę – szczególnie to, jest wyjątkowo ważne.

Dlatego pamiętaj, aby w każdym filmiku pojawiało się Twoje logo, odniesienie do Twojej strony internetowej, Facebooka i tak dalej.

19. Złe określenie grupy docelowej.

W przypakdu, gdy źle określisz swoją grupę docelową, wtedy pozbawiasz się szans na to, aby do niej trafić w odpowiedni sposób, albo po prostu trafiasz do takiej grupy docelowej, która i tak nie będzie kupowała Twoich produktów – a więc będziesz marnował swój czas.
Dlatego bardzo ważne, aby na samym początku, dobrze przemyśleć kogo chcesz do siebie przekonać i w jaki sposób.

20. Złe umieszczenie przycisku, który ma sprzedawać.

Nie zostawiaj tego na koniec filmiku. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności co do tego, że Twój odbiorca obejrzy to, co nagrałeś w całości. Dlatego należy umieścić tego typu przycisk CTA odpowiednio wcześniej. Sam początek filmiku, nie będzie złym pomysłem.

Call-to-Action-video-bloomboard

 

21. Brak jednoznacznego przekazu.

Jeden filmik – jeden temat. Jeżeli chcesz nagrać filmik o historii swojej firmy, to nagraj go, ale nie wmontowuj historii swojej firmy do każdego filmu. Jeżeli chcesz przedstawić swoich pracowników, to ich przedstaw, ale nie mieszaj tego z przedstawianiem produktu i na odwrót.
Praktyka dowodzi jednego – zrobienie miksu różnych tematów, sprawia, że odbiorca zapamiętuje zdecydowanie mniej. Dlatego nie warto działać w ten sposób.

22. Dobranie nieodpowiedniego pracownika lub firmy do tworzenia filmików.

To już właściwie nie jest typowy błąd pod względem video marketingu, ale pod względem zarządzania – niemniej, jest on bardzo istotny.
Jeżeli chcemy dobrać dobrego współpracownika, to powinniśmy zadać mu całkiem sporo pytań, tak aby określić czy dobrze odnajdzie się w tym, co będzie robił, czy jest w stanie zrozumieć to, co my mamy na myśli.

Oczywiście w tym wypadku, my również powinniśmy postarać się jak najwięcej przekazać drugiej stronie, aby określić swoje potrzeby.
Warto pamiętać o tym, że jeżeli zaufaliśmy jakieś firmie czy osobie, to należy być w tym pewnym sensie konsekwentnym – pozwolić na pewną dozę autonomii w podejmowaniu decyzji oraz nie oczekiwać rezultatów od razu. W końcu, jeżeli coś komuś zleciliśmy, to ta osoba jest ekspertem. Nieustanne wchodzenie w czyjeś kompetencje może spowodować sparaliżowanie jego działań.

Komentarze

Skomentuj
  1. Bardzo konkretny tekst (jak zresztą zawsze; podziwiam utrzymanie przez was niezmiennie wysokiego poziomu przez tak długi czas) 🙂

    Co do unikania zbędnych kosztów na początek – to samo napisał mój rozmówca, z którym ostatnio przeprowadzałem wywiad. Też wspomniał o iPhonie jako „planie minimum”. Natomiast ci, którzy chcą wejść na kolejny „stopień wtajemniczenia”, powinni jego zdaniem liczyć się z wydatkiem rzędu 10 tysięcy złotych.

    Link do wywiadu: http://maciejwojtas.pl/tworzenie-spotow-wideo/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

Personal branding: 26 kroków do zbudowania wyrazistej marki osobistej

Wydarzenie: 4 Konferencja ekspercka Marketing Progress 13-14 października