in

Real Time Video Marketing – porady i przykłady

Jeżeli chodzi o video marketing, rola filmików i streamów cały czas rośnie. Zakłada się, że do 2018 roku, aż 79% ruchu w internecie, dotyczącego w szerokim sensie klientów – będzie generowane właśnie przez różnego rodzaju treści wideo. Z tego powodu, na pewno warto przyjrzeć się temu zjawisku, żeby w jakiś sposób ono nas nie ominęło.

 

Co więcej, treści wideo posiadają swoje zastosowanie również w przypadku mailingu. Średnio słowo „video” zwiększa ilość otworzeń maila o około 19%, jednocześnie redukując liczbę osób, które rezygnują z subskrypcji o ok. 26%.

Kiedy zestawimy to z faktem, że wideo jest najczęściej udostępnianym rodzajem treści – wtedy nikogo nie zdziwi fakt, że serwis YouTube to wyszukiwarka, która się cieszy drugim miejscem, jeżeli chodzi o popularność. Oczywiście na pierwszym miejscu jest Google. Obydwie te wyszukiwarki mają tego samego właściciela, czyli Google Inc.

Bardzo dużą zaletą filmików nagrywanych w ramach programów do streamowania jest to, że nie wymagają dużego budżetu. Również ze względu na to, że takie są oczekiwania odbiorców, którzy wręcz wymagają tego, że stream ma wyglądać naturalnie, a więc nie posiadać żadnych cieć, nie ma być obrobiony etc. Zamiast tego ma być naturalny i autentyczny.

Oczywiście, wideo powinno być wykonane w sposób profesjonalny, a więc treść powinna być odpowiednio przemyślana i zaplanowana, jednak bardzo ważne, żeby nie było w tym przesady.

periscope-vs-meerkat-bloomboard

Dużą zaletą streamów jest to, że trwają przez ograniczoną ilość czasu, a potem – bardzo często nie są nigdzie uploadowane.

Dlaczego jest to zaletą?

Daje to poczucie, że jest czymś unikatowym, do przegapienia, a więc klient czuje, że może już więcej nie mieć okazji zajrzeć na coś od kulis przez dłuższy czas.

bloomboard-facebook

 

Poniżej prezentujemy przykładowe pomysły zastosowania Real Time Video Marketingu oraz porady w jaki sposób skutecznie stosować tego rodzaju marketing.

 

1. Kulisy

Pokazanie ludziom tego, co się dzieje za sceną, jak wygląda wewnętrzne życie firmy – jest czymś, co ludzie naprawdę lubią oglądać. Z tego względu filmiki i streamy tego typu cieszą się naprawdę dużą popularnością. Transparentność jest doceniana przez klientów.

 

2. Q&A

Czyli Questions and Answers – alternatywna nazwa to AMA, czyli Ask me anything. Tego typu sesje są niezwykle popularne wśród internautów, zwykle generują naprawdę sporo wejść. Dzieje się to dlatego, że pozwala wejść w interakcję, dowiedzieć czegoś, co nie było dotąd poruszone w ramach komunikacji z klientami.

 

3. Aktualności w firmie

Wydarzyło się coś nowego i ciekawego w Twojej firmie? Przyjmujecie nową strategię, planujecie nowe ciekawe promocje, nawiązaliście współpracę z inną firmą i chcecie się z tym podzielić ze swoimi odbiorcami? Live stream to świetny sposób na to, żeby to zrobić w widowiskowy sposób.

Bardzo ważne, żeby odpowiednio wcześniej nagłośnić nadawanie streamu, aby pojawiło się na nim jak najwięcej osób.

 

4. Wydarzenia

Innym ciekawym pomysłem może być streamowanie różnych wydarzeń z Twojej branży. Rzecz jasna mogą to być Twoje wydarzenia, ale niekoniecznie muszą. W ten sposób możesz przyciągnąć do siebie sporo nowych odbiorców z całego świata, którzy potencjalnie będą Twoi klientami.

Twitter-Periscope-live-stream-BLOOMBOARD

 

5. Prezentacje nowych produktów

Pewnym symbolem efektywnego prezentowania nowych produktów jest sposób i styl, w jaki robi to Apple. Tego typu wydarzenia przysporzyły im naprawdę bardzo wiele sympatii, zainteresowania marką oraz popularności. Pozycja samych prezentacji urosła w pewien sposób do rangi kultowych.

 

6. Reakcje klientów

Nagranie reakcji klientów na Twoje produkty, nagranie ich recenzji etc. to bardzo dobry pomysł. Nie muszą to być tylko pozytywne opinii, warto zamieścić również pewną dozę krytyki – w ten sposób pozytywne opinii wypadną dużo bardziej wiarygodnie. Oczywiście, najlepiej, żeby proporcja pozytywnych recenzji względem negatywnych była zdecydowanie na korzyść pozytywnych.

video-streaming-content-bloomboard

 

7. Wywiady na żywo

Prowadzenia na żywo wywiadów z osobami, które mają duże znaczenie w Twojej branży – to bardzo dobry pomysł. Najlepiej sprawdzająca się formuła to rozpoczęcie od rozmowy jeden na jeden, a gdy skończysz prowadzić wywiad w ten sposób – przekaż pytania od swoich widzów.

Przy odpowiedniej konfiguracji paru narzędzi, istnieje taka możliwość zsynchronizowania, że bez problemu odbiorcy streamu mogą zadzwonić na podanym przez Ciebie Skype i zadać pytania na żywo. Oczywiście – wymaga to więcej zachodu, ale sprawia, że odbiorcy mają jeszcze większą możliwość interakcji oraz większego zaangażowania się.

 

8. Obsługa klienta

Live video to bardzo dobry pomysł na to, żeby odpowiedzieć klientom na różne ważne pytania. Dlatego stream może się przydać przy obsłudze klientów. Za pomocą obrazu wideo można pokazać klientowi, w jaki sposób może zastosować dany przedmiot, w jaki sposób może naprawić produkt, jeżeli zepsuje się on w jakiś łatwy do naprawienia sposób etc.

Oczywiście – zawsze można się kontaktować za pomocą tekstu, jednak wideo ma jedną podstawową przewagę – można coś pokazać, klient nie musi się domyślać, jak coś ma wyglądać, tylko dosłownie może to zobaczyć.

 

9. Reagowanie na trudne PR-owe sytuacje

Stream to doskonały sposób na to, żeby szybko i sprawnie odnieść się do jakiegoś kryzysu swojego wizerunku. Oczywiście – możemy mieć nadzieję, że zbyt często takie sytuacje się nie wydarzą, a jednak nie możemy tego wykluczać.

Przy okazji, warto pamiętać, aby wyjaśniając daną nieprzyjemną dla naszego wizerunku sytuację, nie powiedzieć czegoś za dużo. Jeżeli zdarzy się tak, że padamy obiektem silnej krytyki ze strony części naszych odbiorców – wtedy każdy nasz ruch, każde nasze słowo, będzie głęboko analizowane i bardzo prawdopodobne jest to, że będą takie osoby, które będą chciały czepić się dosłownie wszystkiego, niekoniecznie mając rację.

video-streaming-content-marketing-bloomboard

 

Sprawdź także:

 

No dobrze – przekazaliśmy wam trochę pomysłów, w jaki sposób można wykorzystać Real Time Video Marketing. Teraz czas na to, żeby pokazać, w jaki sposób zrobiły to inne firmy.

 

1. Nestle

W czerwcu, Netsle uruchomiło swoją pierwszą kampanię w ramach aplikacji do streamowania Periscope.

W ramach tej kampanii Nestle zapłaciło różnym osobom znanym za pomocą Periscope, aby zrobiły stream z 20 różnych wakacyjnych scen. Nagrywanych według wcześniej przygotowanego scenariusza.

Następnie wynajęto 100 influencerów do tego, aby promować to wydarzenie w ramach Twittera.

Tego typu większa akcja wymagała rzecz jasna większego budżetu, ale przyniosła całkiem zadowalające skutki.

nestle-periscope-bloomboard

 

2. GE

GE to firma, która nie tylko nadąża za nowymi trendami, ale bardzo często – to właśnie ona je tworzy. Dlatego nikogo nie powinno dziwić to, że eksperymentuje ze streamowaniem obrazu wideo.

W ramach tego rodzaju streamów, zorganizowała wywiady z popularnymi naukowcami jak Neil deGrasse Tyson czy Bill Nye.

ge-drone-bloomboard

W lipcu GE uruchomiło projekt #DRONEWEEK polegający na nadwaniu obrazu z drona, który leciał z jednego wybrzeża na drugie wybrzeże USA. Jednocześnie odbiorcy cały czas mieli interakcję z osobami pilotującymi drony na Twitterze.

ge-droneweek-bloomboard

Na marginesie przypominamy filmik, który sprawił, że Neil deGrasse Tyson jest znany naprawdę szerokiej ilości internatuów – nie tylko ze stricte naukowych działań, ale również zabawnej wymiany zdań z Richardem Dawkinsem.

 

 

3. 7Up

7Up zasponsorowała Electric Daisy Carnival music – w ten sposób chcąć trafić do fanów muzyki. Streamowała za pomocą Yahoo Screen wydarzenie oraz wchodziła w interakcję ze swoimi fanami. Oprócz tego – 7Up na biężąco informował gdzie gra jaki DJ etc. Całkiem ciekawy sposó na wchodzenie w interakcję z odbiorcami.

7up-live-bloomboard

 

4. Dunkin’ Donuts

Dunkin’ Donuts to kolejna firma, która lubi korzystać z najnowocześniejszych form marketingu, dlatego nikogo nie dziwi, że również znaleźli się w tym zestawieniu.

W celu promowania swoich produktów, szczególnie wśród millenialsów, czyli dosyć specyficznej grupy klientów – DD zasponsorowało serię koncertów, które były streamowane na żywo za pomocą 8 różnych platform medialnych: Snapchat, Instagram, YouTube, Spotify, Vide, Periscope no i oczywiście Facebook.

Jeżeli jesteście zainteresowani, jak wyglądało to w praktyce, to do końca września cały content, jaki powstał przy okazji tej akcji jest cały czas dostępny na stronie internetowej tego wydarzenia – czyli Summer Soundtrack.

 

5. Doritos

Doritos wpadło na inny ciekawy pomysł. W Stanach Zjednoczonych wypuściło limitowaną ilość paczek. Co 6-sta wypuszczona paczka jest superpikantna. Doritos zorganizowało rozdawanie paczek swoich czipsów, streamując to na Periscope.

Doritos-live-periscope-bloomboard

Osoby, które się temu przyglądały były losowo wybierane, osoba prowadząca konkurs losowała nagrody. Do promowania całego wydarzenia, podobnie jak w przypadku innych kampanii tego typu użyto wielu kanałów social media, takich jak Vine, Twitter czy Youtube – na którym – w filmiku będącym pewnego rodzaju podsumowaniem akcji, wylądowała część uczestników konkursu.

Case study z tej akcji znajdziecie pod TYM linkiem.

doritos-roulette-bloomboard

 

6. Wendy’s

W celu wypromowania nowych elementów w swoim menu – Wendy’s wynajęło duet komików Rhetta i Linka, do tego, aby odbyli czat z fanami oraz znajomymi. Co ważne Rhett i Link wchodzili w naprawdę bardzo dużą interakcję z osobami, które odwiedzały kanał – improwizowali piosenki i skity, bazując na odpowiedziach na pytania, które zadawali swoim fanom.

Filmiki z tego wydarzenia można znaleźć na YouTube.

 

7. Spotify

Spotify to jedna z pierwszych firm, które zdecydowały się na live stream muzyki za pomocą Periscope, a dokładniej koncertu Connora O’Briena. To właśnie różne wydarzenia muzyczne są specjalnością Spotify, jeżeli chodzi o ich streamy, ale nie ma się co dziwić.

W końcu każdemu Spotfiy kojarzy się w jednoznaczny sposób, ze streamowaniem muzyki.

 

8. Addidas

Addidas to kolejna firma, która lubi być na biężąco z innowacjami w marketingu. W marcu – czyli zaraz po tym, jak wypuszczono Periscope, Addidas Football – zrobiło stream z gwiazdą Realu Madryt Jamesem Rodriguezem podpisującego z nimi kontrakt.

adidas-periscope-mention-video-marketing-bloomboard

Oprócz tego – również w marcu, Addidas dał możliwość odbycia rozmowy ich odbiorcom ze znanym piłkarzem Karimem Benzemą – jak widać, możliwość wykorzystania streamów są naprawdę duże. Szczególnie w połączeniu z takimi portalami jak np. Twitter, które pozwalają na dynamiczną interakcję.

Komentarze

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

Zestawienie 50 wskaźników marketingowych, które pomogą Ci ocenić efektywność działań

OMG! 115 akronimów i skrótów używanych w Marketingu i Social Media, które powinieneś poznać ASAP