in

Video to przyszłość Content Marketingu

Jeszcze niedawno pisało się o trendach dotyczących roku 2016. Jednak powoli możemy już mówić o tym, jakie trendy przewiduje się na rok 2017 i następne lata. Wszystko wskazuje na to, że przyszłością content marketingu będą filmiki.

 

Prognozy wskazują na to, że ruch generowany przez filmiki na żądanie – a więc odtwarzane na podobne zasadzie co np. na Youtube do 2019 roku wzrośnie aż dwukrotnie. Oprócz tego w znacznym stopniu zwiększa się jakość filmików. W 2014 roku ok. 59% z tych, które możemy znaleźć w sieci były w standardzie HD, zakłada się, że do roku 2019 będzie to już ok. 70%. Oznacza to, że należy się temu zjawisku nie tylko bacznie przypatrywać, ale również podłączyć pod ten trend.

video-marketing-2015-bloomboaard

Przy tak szybkim tempie wzrostu znaczenia wideo – firmy, które nie będą implementowały tego rozwiązania w ramach swojej strategii marketingowej, znajdą się w tyle.

Warto przypatrzeć się zasięgowi, jaki generują filmiki na youtube. Statystyki są bezwzględne i jednoznacznie określają, że trudno porównać to zjawisko do jakiegokolwiek innego. W ciągu miesiąca content zamieszczany w ramach serwisu youtube przegląda ok. 1 miliarda unikatowych odbiorców. Żaden innych rodzaj contentu nie ma szans na to, aby zdobyć tak duży zasięg, jak ten, który umieszczany jest w ramach serwisu youtube. Oczywiście – pod warunkiem, że dany filmik zostanie stworzony w odpowiedni sposób.

YouTube-bloomboard

Co ciekawe – filmiki umieszczane na youtbue wypierają w pozycjach budżetowych filmiki przeznaczone do reklamy w telewizji. Zwyczajnie – youtube i inne pokrewne serwisy stają się bardziej konkurencyjne. Dane wskazują, że w przeciągu ostatniego roku wydatki przeznaczone na tego rodzaju filmiki zwiększyły się o około 43%. Warto zwrócić uwagę, że youtube nie jest jedyną platformą, na której używa się tego typu obraz. Inne popularne platformy, na które również warto zwrócić uwagę to Instagram, Flickr, Facebook Video czy Vimeo.

youtube-info-bloomboard

Nie ma się co dziwić, że budżety na marketing w internecie rosną. Filmiki nagrywane pod kątem internetu osiągają naprawdę duży sukces. Dobrym przykładem jest reklama Volkswagena, która została łącznie obejrzana ok. 155mln razy. Koszt tego typu reklamy w klasycznej telewizji byłby wielokrotnie większy. Ogromną zaletą filmików internetowych jest to, że do ich promocji można wykorzystać zaangażowanie społeczności, która sama będzie dzieliła się udostępnionymi przez nas treściami.

Co ciekawe – dzięki temu, że internet zmniejsza koszty reklamy, małe firmy również mają możliwość nagrywania filmików. Z tego powodu w znaczący sposób zwiększyła się rola kreatywności oraz inteligencji, a spadła rola kapitału jako takiego. Oczywiście rola tego ostatniego nadal jest bardzo wysoka, ale trzeba przyznać, że za sprawą internetu – reklama stała się bardziej egalitarna z punktu widzenia wielkości podmiotów gospodarczych.

online-video-marketing-bloomboard

Bardzo duży wpływ ma na to spadek cen urządzeń, które umożliwiają nagrywanie obrazu w jakości High Definition. Obecnie stały się one praktycznie czymś standardowym. Oprócz tego dostępna jest masa różnego rodzaju aplikacji oraz programów, które pozwalają w łatwy sposób nagrywać filmy oraz montować obraz. Należy rzecz jasna zwrócić uwagę na to, że nagranie dobrego filmiku promocyjnego nadal będzie wiązało się z pewnymi kosztami, tym niemniej są one zdecydowanie mniejsze niż kiedyś.

video-bloomboard

Innym ciekawym zjawiskiem, na jakie warto jest zwrócić uwagę, jest fakt, że statystki wskazują na fakt, że stosowanie filmików promocyjnych zwiększa stopę konwersji o około 80%. Wynika to z całkiem prostego faktu – jeżeli dany klient ma okazję zobaczyć, w jaki sposób dokładnie prezentuje się produkt, w jaki sposób działa, jakie jest jego zastosowanie etc. Wtedy zdecydowanie chętniej podejmie decyzję o jego kupnie, niż w przypadku gdy ma wyłącznie możliwość obejrzenia jego zdjęć.

why-video-drives-sales-bloomboard

Kolejnym ciekawym aspektem wideo jest to, że bardzo pozytywnie wpływa na naszą stronę pod względem SEO. Wynika to z tego, że oglądając filmiki – klienci spędzają więcej czasu na naszej stronie, a czas przebywania użytkowników na naszej stronie internetowej jest bardzo ważnym czynnikiem, który jest brany pod uwagę podczas klasyfikowania naszej pozycji przez algorytmy Google.

Oprócz tego w przypadku e-maili, ilość kliknięć na maila zwiększa się 2-3 krotnie w przypadku gdy zawiera on filmik. To właśnie z tego powodu maile oparte o dużą ilość tekstu, powoli tracą na popularności właśnie względem maili zawierających filmiki.

Oczywiście – jeżeli chcemy wypromować jakiś filmik, powinniśmy pamiętać o tym, żeby zastosować do tego różne kanały komunikacji. Tutaj, bardzo ważną rolę posiadają social media. To właśnie w ramach nich można w bardzo sprawny sposób wypromować swoje materiały reklamowe – filmik to świetny rodzaj contentu, który lubi się praktycznie z każdym rodzajem mediów społecznościowych.

image-1-video-marketing

No dobrze, ale w jaki sposób stworzyć dobry filmik? Przede wszystkim należy być świadomym zalet tego sposobu komunikacji. Film odwołuje się do kilku zmysłów naraz. Należy to wykorzystać.

W ten sposób można nie tylko zaprezentować produkt, ale również opowiedzieć ciekawą historię, zbudować zabawny żart, coś, co przykuje uwagę naszego użytkownika. Możliwości jest naprawdę wiele.

Oprócz tego bardzo dobrym pomysłem na content będzie tworzenie różnego rodzaju poradników wideo. Za ich pomocą możemy nie tylko krok po kroku wyjaśnić sposób działania danego urządzenia lub wykonywania jakieś czynności, ale również udzielić porad dotyczących pobocznych kwestii dotyczących naszej branży.

Tak samo, jak w przypadku innych rodzajów contentu – bardzo ważne, żeby dostosować filmiki do specyfiki swojej branży oraz odbiorców. W pewnych branżach lepiej postawić na bardziej edukacyjne treści, które odbiorcą dają konkretne umiejętności i pozwalają rozwiązywać konkretne problemy. Z drugiej strony – w pewnych branżach dużo lepiej sprawdzi się treść oparta o przekaz stricte rozrywkowy.

Komentarze

Skomentuj
  1. Fakt, generalnie video to przyszłość, ale mam wrażenie, że są branże, które mocniej pójdą w podcasty. Na przykład wszelkiego typu blogi eksperckie. Z jednej strony video się rozwija, a z drugiej strony produkcja jest dużo trudniejsza niż w przypadku nagrań audio, a czytelnik (klient) szukający dobrej jakości treści wybierze tego kto mu ją da – w przypadku profesjonalistów część z nich zdecyduje się na podcast chociażby ze względu kosztów…

  2. Blogi eksperckie, reklama wirusowa, śmieszne filmiki czy obrazki – to jest przyszłość. Świetnym przykładem jest marka Żubr, która zaczęła od prostych filmików, a w tym momencie ma zabawne spoty reklamowe, które młodzi ludzie z chęcią rozsyłają po sieci do znajomych! Tak trzymać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

Social media: jak wybrać odpowiednią platformę? Lista 75 portali i aplikacji społecznościowych

20 skutecznych sposobów na promocję produktu na Facebooku