in

152 blogi marketingowe, które szybko przemienią cię w fachowca

W naszych artykułach wielokrotnie podkreślaliśmy rolę ciągłego edukowania się jeśli chodzi o prawidłowe prowadzenie biznesu i dostarczaliśmy treści edukacyjnych by wam to ułatwić. Staramy się zebrać i przedstawić przydatne informację dotyczące sztuczek marketingowych czy sposobów na niedrogi marketing. Tym razem oddamy pałeczkę bardziej doświadczonym graczom na marketingowej scenie. W tym celu przygotowaliśmy zestawienie najlepszych blogów marketingowych.

Ich liczba z roku na rok ciągle się powiększa. Wraz ze zrostem liczy blogów idzie także wzrost jakości treści na nich publikowanych. To dobra informacja dla każdego, kto choć po części żyje w wirtualnym świecie.

blogi-liczba-statystyki-bloomboard

Nasze zestawienie to zbiór najlepszych i najbardziej przydatnych naszym zdaniem blogów marketingowych. Podzieliliśmy je wedle kategorii podanych poniżej. Każdy blog został krótko opisany, by przybliżyć wam jego istotę. Jednak mimo tego wielu z was pewnie zastanawia się jak poradzić sobie z takim nadmiarem wiedzy. Odpowiedzią na to może być wykorzystanie takich narzędzi jak Feedly, Feedbin, NewsBlur czy innych tego typu. Są to narzędzia do organizowania treści z różnych portali i blogów w ramach jednej platformy, na zasadzie tablicy na Facebooku.

W podanych poniżej blogach każdy powinien odnaleźć interesujące go treści. Zakres tematyczny na naszej liście jest na tyle szeroki, że nawet najbardziej szczegółowe kwestie i zapytania nie powinny pozostać bez odpowiedzi. Poza czerpaniem wiedzy z treści zawartych na blogach polecamy także obserwację samych blogów. Warto czerpać inspirację z tego jak one funkcjonują, podglądać zastosowane tam rozwiązania i pomysły.

Po raz pierwszy na naszym blogu podjęliśmy się próby wskazania najbardziej cenionych przez nas źródeł. Dzięki temu dla każdej kategorii tematycznej powstał mały ranking najlepszych blogów. Zaznaczamy, że jest to nasza subiektywna ocena, poparta jednak codzienną lekturą wielu blogów. Staraliśmy się doceniać głownie blogi, w które autorzy wkładają całe swoje serce, stąd raczej omijaliśmy na potrzeby rankingu te tworzone przez firmy i agencje. Wprowadziliśmy też podział na strony anglojęzyczne i polskojęzyczne. Mamy nadzieję, że dzięki temu jeszcze łatwiej będzie można się zorientować w takim ogromie różnych źródeł.

Zachęcamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie znajdziecie informację na temat marketingu i e-commerce. Sprawdzajcie też inne teksty na naszym blogu, choćby bardzo popularną listę darmowych narzędzi dla e-commerce.

aplikacje mobilne,social media, content marketing

 

Kategorie:

 

Marketing – ogólnie

 

Top 3:

pawel-tkaczyk
1. Paweł Tkaczyk
Popularny blog, który pomoże ci rozwinąć twoją firmę. Sporo informacji o marketingu i social media. Autor ma doświadczenie w pracy dla największych marek i jest autorem dwóch bestsellerowych książek.

artur-jablonski
2. Artur Jabłoński
Jeden z najbardziej cenionych polskich blogów marketingowych. Zawiera bardzo dużą liczbę różnego rodzaju poradników. Informacje podane są w bardzo przystępny, zwięzły sposób, dostarczając potrzebnych informacji bez zbędnego rozpisywania się.

brian_balfour_circle-561d2b34
3. Coelevate
Jeden z najlepszych blogów dotyczących rozwijania firmy, growth hackingu i marketingu nastawionego na wzrost. Brian Balfour, autor bloga to specjalista od wzrostu w HubSpot. Bez wątpienia wie bardzo dużo na temat pozyskiwania użytkowników i budowania szybkiego wzrostu.

Polskojęzyczne:

4. B2B Marketing
Blog skupiony wokół zagadnień dotyczących prowadzenia biznesu B2B. Igor Bielobradek porusza na nim zagadnienia content marketingu, generowania leadów, automatyzacji marketingu. Warto sprawdzić jeśli prowadzisz własną działalność lub dopiero planujesz wystartować z własną firmą.

5. Bloomboard Blog
To my! Działamy od niedawna, ale mamy mnóstwo zapału i energii do dalszego rozwoju naszego bloga. Naszą ambicją jest stać się blogiem, na którym zgromadzona będzie wszelka potrzebna wiedza potrzebna do samodzielnego prowadzenia biznesu e-commerce. Zapraszamy do śledzenia i komentowania.

6. Jacek Kotarbiński
Bardzo ciekawy polski blog o szeroko rozumianym marketingu. Autorem bloga jest Jacek Kotarbiński, który od 1990 roku specjalizuje się w strategicznym i operacyjnym marketingu oraz wdrażaniu i komercjalizacji innowacji. Mnóstwo ciekawych tekstów, wywiadów, analiz. Warto sprawdzić!

7. Media Feed
Autor bloga, Adam Przeździęk zajmuje się komunikacją marketingową opartą o media interaktywne i technologie. Swojego bloga prowadzi już 9 lat. Teksty traktują o niestandardowych formach reklamy, najnowszych zjawiskach społecznych oraz trendach z zakresu mediów cyfrowych i technologii, a także o ich wpływie na reklamę lub codzienne życie konsumentów.

8. Natalia Hatalska
Natalia Hatalska w branży mediowo-reklamowej funkcjonuje od 2000 roku. Swojego bloga prowadzi od 2008 roku i doczekała się wielu wyróżnień za jego prowadzenie. Treści na blogu dotyczą marketingu, social media, strategii i trendów. Bardzo dobry blog, godny polecania.

9. Sprawny marketing
Tutaj znajdziesz porady od najlepszych polskich marketerów. Dużą zaletą tego źródła jest aktualność opisywanych tematów i częstotliwość dodawania nowych postów. Jeśli szukasz polskiej strony, z której dowiesz się czegoś nowego o marketingu to dobrze trafiłeś.

 

baner-facebook-2

 

Anglojęzyczne:

10. {grow}
Blog pod redakcją Marka Schaefera. Nie skupia się na newsach i poradach jak większość innych. Zajmuje się bardziej analitycznym podejściem, poruszaniem szerokich tematów w różnych kontekstach. Dobry przykład bloga prowadzonego przez wielu autorów, który mimo to posiada bardzo spójną formę.

11. A Smart Bear
Blog autorstwa Jasona Cohena. Pisz on o marketingu w każdej postaci. Dzięki temu blogowi ponownie przyjrzysz się swojej strategii marketingowej, a wielce prawdopodobne jest, że dzięki informacjom w nim zawartym dokonasz także pewnych korekt. Nie jest zbyt często aktualizowany, lecz za każdem razem warto czekać na treść wysokiej jakości.

12. Annielytics
Autorka bloga to specjalista w dziedzinie analizy i przetwarzania danych na potrzeby marketingu. Jeśli potrzebujesz zdobyć trochę wiedzy na temat analizy, programów statystycznych, pakietu Miscrosoftu czy narzędziach Google to jest to miejsce, którego szukałeś.

13. Baremetrics
Założycielem Barametrics jest Josh Pigford, który pisze o swoich doświadczeniach w rozwijaniu startupów z rozbrajającą szczerością. Mnóstwo informacji dotyczących marketingu i prowadzenia biznesu. Jeśli planujesz otwieranie biznesu i zastanawiasz się jak to zrobić to zerknij tutaj.

14. Branding Strategy Insider
Doskonałe źródło wiedzy o brandingu, kreowaniu marki, promowaniu nowej firmy. Bardzo dużo tekstów przydatnych dla każdego zaczynającego pracę przy brandingu. Kompleksowe opisy strategii z zakresu budowania marki, z podaniem poszczególnych kroków działania.

15. Conversation Agent
Valeria Maltoni, autoka bloga to specjalista od digital marketingu, brandingu i zachowań konsumeta. Od groma artykułów o budowaniu strategii, marketingu, biznesie. Warto sprawdzić, ponieważ blog ten zawiera wiele unikatowych treści, niespotykanych na innych blogach.

16. Convince and Convert
Duży blog, na który znajdują się wpisy dotyczące szeroko rozumianego marketingu. Znajdziesz tutaj dobre teksty dotyczące social media i content marketingu. Nic specjalnego, ale znajdą się perełki, które koniecznie trzeba sprawdzić

17. Drew’s Marketing Minute
Autor bloga to weteran marketingu, zajmujący się nim od ponad 25 lat. Autor książek i publikacji, według Wall Street Journal to jeden z 10 blogerów, których powinien śledzić każdy przedsiębiorca. Pisze o przeróżnych gałęziach marketingu, zawsze ciekawie i z sensem.

18. Help Scout
Blog traktujący o zagadnieniach związanych z obsługą klienta i jej powiązaniach z marketingiem. Dużo informacji dotyczących zachowań klienta, kategoryzacji użytkowników.

19. iAcquire
Wiele agencji prowadzi bloga dlatego, że musi, pomaga im to rozwinąć biznes. Ten blog jest inny. Autorzy piszą bo mają wiele do przekazania. Bogata biblioteka tekstów dotyczących inbound marketingu i SEO.

20. Influential Marketing Blog
Blog dotyczący strategii marketingowych, prowadzony od 2004 roku. Mnóstwo tekstów o brandingu, content marketingu, social media, biznesie, marketingu behawioralnym. Największą wartością strony są inspirujące teksty z działu Non-Obvious Insights .

21. Inside Intercom
Blog docierający do szerokiej publiczności. Porusza głównie tematy związane z onboardingiem i utrzymaniem klienta. Najnowsze newsy i dużo wskazówek i rad jak prowadzić działania marketingowe.

22. Instigator Blog
Blog prowadzony przez Bena Yoskovitza, przedsiębiorce, inwestora, specjalistę od marketingu i produktu. Jest to bogate źródło wiedzy na tematy związane głównie z promocją i marketingiem produktów. Warto zajrzeć i poznać praktyczną stronę biznesu.

23.John Egan
Autorem bloga jest John Egan, członek zespołu odpowiedzialnego za rozwój portalu Pintrest. Jest to gwarancją tego, że znajdziesz tu wiele praktycznych i ciekawych informacji dotyczących budowania wzrostu. Autor chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami, które możesz przełożyć na swój biznes.

24. Marketing Agency Insider
Blog prowadzony przez załogę agencji PR20/20. Jak sama nazwa wskazuje, piszą o wszystkim, co związane jest z pracą agencji inbound marketingowej. Wskazówki dotyczące działań marketingowych i porady jak prowadzić, promować i rozwijać agencję.

25. MarketingProfs
Wszechstronny blog dotyczący wszystkich dziedzin powiązanych z marketingiem. Znajdziesz tu informację zarówno o tradycyjnych formach marketingu, jak i tych nowocześniejszych. Mnóstwo treści, w momencie powstawania tego zestawienia było to ponad 8,5 tys artykułów!

26. Matthew Barby
Autor podczas pracy nad projektami dla największych marek na świecie dorobił się reputacji osoby myślącej poza schematami, nieszablonowej i wykazującej się kreatywnym myśleniem. Chociażby z tego powodu warto odwiedzić jego bloga. Wiele jego osiągnięć, opisanych na blogu, robi wielkie wrażenie.

27. Mixergy
“The Mixergy Mission is to introduce you to doers and thinkers whose ideas and stories are so powerful that just hearing them will change you” – tak brzmi dewiza przyświecająca temu blogowi. Według nas misja została osiągnięta.

28. Nathan Barry
Nathan Barry to przedsiębiorca, designer i autor książek. Dzieli się swoimi doświadczeniami i dostarcza rad dotyczących prowadzenia biznesu. Warte sprawdzenia przez każdego początkującego przedsiębiorcę.

29. Nir and Far
Autor to specjalista w kreowaniu produktów, od których się uzależnisz. Ekspert w dziedzinie marketingu, który potrafi swoją wiedzę przekazać w interesujący sposób. Warto sprawdzić!

30. PSFK
Fantastyczne case studies i opisy ciekawych eksperymentów to coś co wyróżnia tę stornę. Blog zawiera także artykuły o tematyce wykraczającej poza marketing, dotyczące świata reklamy i promocji. Dużym plusem jest bogata baza raportów i analiz.

31. Ryan Hoover
Ryan Hoover uznawany jest za startupowego guru. Większość kojarzy jego stronę Product Hunt. Na swoim osobistym blogu dodaje treści dotyczące rozwoju firmy, budowania wzrostu i pozyskiwania użytkowników.

32. Shopify
Blog ten przedstawia zagadnienia związane z marketingiem z punktu widzenia biznesu e-commerce. Czyli bardzo przydatny blog dla naszych czytelników! Wiele ciekawych treści, które rozwiązują problemy przedsiębiorców z branży e-commerce. Wart polecania.

33. Signal v. Noise
Bardzo obszerne źródło wiedzy przekazywanej przez najbardziej kompetentnych ludzi z branży. Jeden z najbardziej cenionych blogów, zawierający wiele ciekawych i przydatnych treści. Gorąco polecamy sprawdzić!

34. Simo Ahava’s Blog
Blog przeznaczony dla osób, które nie są świeżakami w marketingu. Zapewnia dużą dawkę artykułów na temat analizy i wykorzystania statystyk w marketingu. Techniczny język i charakter bloga może nie być odpowiedni dla każdego.

35. Six Pixels of Separation
Blog prowadzony przez Mitcha Joela. Zawiera wiele interesujących treści. Pisany jest w taki sposób, że nie każdy tekst przypadnie do gustu wszystkim. Jednak warto cierpliwie czekać na ten odpowiedni.

36. The Ad Contrarian
Bob Hoffman, autor książek, mówca i partnet w Type A Gropu piszę o marketingu i reklamie. Raczej należy spodziewać się opisów i reflekcji niż konkretnych wskazówek czy rad.

37. The Sales Lion
Blog na tematy związane z marketingiem i sprzedażą. Prowadzony w bardzo osobisty sposób przez Marcusa Sheridana. Na stronie znaleźć można wiele case studies i statystyk. Na minus przemawia nieestetyczna i nieintuicyjna forma bloga.

Online marketing

 

Top 3:

kiss
1. KISSmetrics
Koniecznie czytaj! Jeden z najlepszych blogów dotyczących online marketingu w sieci. Mnóstwo danych, analiz, wskazówek, sprawdzonych i przetestowanych przez specjalistów. Wszystko podane w estetycznej formie z przykładam i szczegółowymi opisami. Wart polecania!

takaoto-logo-1200-630
2. Takaoto
Autorem bloga jest Szymon Słowik. Jest to fantastyczny blog dla każdego kto związany jest z marketingiem i e-commerce. Wiele przydatnych treści i materiałów dla każdego przedsiębiorcy. Estetyczna forma i brak nachalnej reklamy i wyskakujących okienek działa na duży plus.

toprank
3. TopRank
Popularny blog dotyczący zagadnień związanych z online marketingiem. Mnóstwo informacji o content marketingu, wyszukiwarkach internetowych, sposobach na prowadzenie researchu. Oprócz tego znaleźć tam można ciekawe wywiady przeprowadzane ze specjalistami.

Polskojęzyczne:

4. Dworzyńska
Blog zawiera wiele informacji i digital marketingu z naciskiem położonym na kanał mobile. Jeśli chcesz dowiedzieć się nowych rzeczy na temat mobile marketingu to dobrze trafiłeś! Autora jest także właścicielką agencji PR więc znajdziesz tutaj materiały także na ten temat.

5. Marketing Automation
Firmowy blog SALESmanago. Spora dawka wiedzy na temat automatyzacji marketingu, generowania ledów, email marketingu. Niestety w większości materiałów trzeba przebrnąć przez treści autopromocyjne, co zabija przyjemność z czytania.

6. Marketing Lab
Twórcą bloga jest Przemysław Modrzewski, Senior Analytical Lead w Google i autor książek i publikacji dotyczących narzędzi i reklamy w Google. Znajdziesz tu teksty dotyczące analityki internetowej, kampaniach Google AdWords, remarketingu w wyszukiwarkch. Dla każdego poszukującego wiedzy o produktach i usługach Google.

7. New Creative
Artur Smolicki, autor tego bloga, to specjalista z dziedziny marketingu internetowego. Na jego blogu znajdziesz informacje z wielu dziedzin takich jak: email marketing, SEO, content marketing, kampanie PPC i wiele innych. W swoich tekst często nawiązuje do biznesu e-commerce co powinno być wartością dla użytkowników naszego bloga.

Anglojęzyczne:

8. Andrew Chen
Z tego bloga codziennie dowiesz się czegoś nowego. To największa zaleta tego źródła, świeże i oryginalne teksty i podejście do tematu. Wiele przedsiębiorców z Doliny Krzemowej śledzi tego bloga, by usprawniać swoje kampanie marketingowe

9. Ben Settle
Ben Settle dzieli się przemyśleniami dotyczącymi marketingu jakich nie znajdziesz nigdzie indziej. Uważany jest za lidera jeśli chodzi szerokie spojrzenie na temat. Szczególnie dobry blog dla szukających wiadomości o email marketingu, ale znajduje się tu także spora baza tekstów na inne tematy.

10. Brand Savant
Blog związany z wykorzystaniem danych generowanych przez media tradycyjne, społecznościowe i cyfrowe. Dzięki tej stronie dowiesz się wiele na temat przetwarzania danych na użytek twojej kampanii marketingowej.

11. Conversion Rate Experts
Wszystko co chciałbyś wiedzieć o optymalizacji konwersji. Cała masa artykułów i materiałów, których celem jest pomóc ci zoptymalizować wskaźnik konwersji. Dla e-commercowców szczególnie przydatny blog.

12. ConversionXL
Bardzo dobry blog, który pomoże ci rozwinąć twój biznes. Wiele tekstów popartych badaniami, analizą i statystykami. Wskazówki i porady marketingowe od profesjonalistów.

13. Crazy Egg
Blog Crazy Egg skupia się głównie na danych i ich wykorzystaniu na potrzeby marketingu. Znajdziesz tam wiele porad dotyczących analizy i monitorowania swoich działań. Poza tym, po trochę informacji z każdej dziedziny online marketingu: content, social media, email, podcast, design i wiele innych.

14. Digiday
Blog, który z biegiem czasu staje się coraz lepszy. Traktuje o zagadnieniach związanych z digital marketingiem. Zawiera artykuły ze wskazówkami i poradami, a także newsy dotyczące branży. Z mocno agencyjnym charakterem.

15. Digital Marketer
Na stronie Digital Marketer często można natknąć się na porady niespotykane nigdzie indziej. Wiele z nich jest cennych i wartych wykorzystania. Znajdziesz tutaj także dużą liczbę case studies, szczegółowych opisów kampanii marketingowych, strategii budowania marki.

16. Duct Tape Marketing
Na tym blogu dominuje podejście do marketingu z punktu małego biznesu. Prowadzony przez Johna Jantscha i gości. Skupiony na online marketingu i tematyce związanej z social media.

17. Econsultancy
Wszystko o online marketingu. Teksty zawierają głównie porady i wskazówki jak prowadzić działania marketingowe. Nie wyróżnia się niczym specjalnym, ale dla rozpoczynających przygodę z marketingiem może być miejscem wartym odwiedzenia.

18. Gregory Ciotti
Autor to specjalista od marketingu w Help Scout. W ramach pracy w tej firmie zbudował społeczność 2 mln czytelników. Na swoim prywatnym blogu radzi jak prowadzić działania marketingowe, budować zespół marketerów w twojej firmie, jak zatrudniać odpowiednich pracowników. Dla osób planujących tworzenie działu marketingu w swojej firmie to lektura obowiązkowa.

19. Hitenism
Autorem tego bloga jest Hiten Shah, związany z Kissmetrics i CrazyEgg. Dzieli się swoimi profesjonalnymi doświadczeniami z pracy przy wielu projektach marketingowych. Duża dawka wiedzy podana w bardzo strawnej formie.

20. HubSpot
Blog HubSpot to miejsce dobre zarówno dla początkujących jak i doświadczonych marketerów. Dostarcza przytłaczającej dawki wiedzy na tematy związane z każdą gałęzią marketingu. Blog ten jest bazą informacji i powinien być punktem wyjścia do poszerzania wiedzy.

21. IMScalable
Autor, Justin Brooke, to specjalista od kampanii PPC i retargetingu. Na swoim blogu porusza jednak tematy związane z dużo szerszą problematyką. Znajdziesz tutaj wiele informacji o online marketingu. Jednak to te o paid ads i retargetingu są największą wartością tej strony.

22. John Doherty
John Doherty to przedsiębiorca, marketer i doświadczony bloger. Wszystkie wpisy opiera na osobistych doświadczeniach zdobytych przy prowadzeniu swoich biznesów. Poza wiedzą marketingową znajdziesz tu wiele wskazówek dotyczących prowadzenia biznesu.

23. MarketingExperiments
Jeśli lubisz eksperymenty, ale niekoniecznie jesteś gotów je wykonywać na własnym biznesie to ten blog jest dla ciebie. Bardzo wiele dobrze opisanych przykładów stosowania niekonwencjonalnych metod. Wszystko poparte wykresami, danymi i analizą.

24. Occam’s Razor
Według wielu jest to najlepszy blog dotyczący analizy w online marketingu. Prowadzi go Avinash Kaushik, specjalista od digital marketingu w Google. Wie on wszystko na temat wykorzystania danych w działaniach marketingowych i potrafi to opisać w ciekawy sposób.

25. Percolate
Blog firmowy platformy marketingowej Percolate. Zawiera wiele ciekawych informacji lecz nie jest to strona, która odkrywa tajemnice czy dostarcza orginalnych treści. Do sprawdzenia głównie przez początkujących.

26. Quick Sprout
Kolejny z „firmowych” blogów, ale jeden z lepiej prowadzonych. Teksty autorstwa Neila Patela gwarantują wysoką jakość i dużą dawkę wiedzy popartej doświadczeniem.

27. Real-Time Daily
Wszystko o real-time marketingu. Najnowsze akcje, najpopularniejsze kampanie, teoria marketingu i mnóstwo case studies. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o RTM to na pewno powinieneś tu zajrzeć.

28. Sujan Patel
Autor to szanowany content marketer publikujący między innymi w takich tytułach jak The Wall Street Journal, Entrepreneur czy Forbes. To powinno wystarczyć za rekomendację. Na swoim blogu skupia się na zagadnieniach związanych z contentem, growth hackingiem i email marketingiem.

29. Unbounce
Marketing napędzany przez dane i analizę to temat tego bloga. Wszystko o tworzeniu skutecznych landing pages, które zwiększą konwersję. Infografiki, statystyki i wykresy to najwartościowsze materiały, które znajdziesz na tym blogu.

30. UserTesting
Granica pomiędzy marketingiem a user experience jest cienka. Podczas planowania kampanii marketingowej trzeba mieć na względzie aspekty ważne dla użytkownika. Z tego bloga dowiesz się wszystkiego co potrzebujesz by zaprojektować odpowiednią strategię, nastawioną na user experinece.

Content marketing

 

Top 4:

logo-copyblogger-bloomboard

 1. Copyblogger

Blog prowadzony przez Briana Clarka i Sonię Simone. Jedno z najlepszych źródeł wiedzy o content marketingu i copywritingu. Jeśli chcesz tworzyć atrakcyjny, angażujący użytkowników content to koniecznie śledź tą stronę.

content-king-bloomboard
2. Content King
Jeden z najlepszych i najpopularniejszy polskich blogów na temat content marketingu. Znajdziesz tam porady na temat tworzenia treści, promowania jej, social mediach i ich zastosowaniu dla działań marketingowych. Oprócz tego ciekawostki jak np. słowniczek slangu internetowego. Warto odwiedzać regularnie!

11927455_880547442033697_6493641240467271364_o
3. Urszula Marketing
Blog Urszuli Phelep to bogate źródło wiedzy na temat marketingu internetowego. Znajdziesz tutaj wiele wartościowych materiałów, szczególnie dla początkujących. Bardzo osobisty charakter bloga i dbałość o szczegóły to coś co nas urzekło. Autorka oprócz bloga, prowadzi również grupę na Facebooku – Biznes, blogowanie i marketing dla kreatywnych kobiet.

neil
4. Neil Patel
Każdemu kto choć raz miał do czynienia z content marketingiem nie trzeba przedstawiać autora tego bloga. Udziela się on także na blogach Kissmetrics, QuickSprout i CrazyEgg. Na swoim blogu skupia się na zagadnieniach dotyczących tworzenia contentu. I robi to dobrze.

Polskojęzyczne:

5. Content Blog
Polski blog na temat content marketingu i copywritingu. Teksty traktują o pracy copywritera, blogosferze, tworzeniu contentu dla różnych grup wiekowych i społecznych.

6. Contented
Blog prowadzony przez agencję content marketingową. Bardzo fajne teksty, ściśle związane z content marketingiem i inbound marketingiem. Wskazówki i porady, plus materiały interaktywne i edykacyjne.

7. Dajemy Słowo
Blog prowadzony przez agencję marketingową z Wrocławia. Bardzo duża dawka wiedzy na temat content marketingu i social media. Artykuły zarówno czysto teoretyczne, jak i zawierające praktyczne wskazówki.

8. Get Found
Firmowy blog agnecji GetFound. Przeważają krótkie artykuły odpowiadające na konkretne problemy i skupiające się na poszczególnych dziedzinach marketingu. Dużo materiałów o content marketingu i social media.

9. Reach A Blogger
Wszystko o blogach, content marketingu, reklamach, UX. Dobre źródło wiedzy o świecie blogerów, blogach i ich funkcjonowaniu.

10. Whitepress
Bardzo dobry blog na tematy content marketingowe. Można odnaleźć na nim case studies i ebooki rzucające nowe światło na wiele kwestii.

Anglojęzyczne:

11. ABC Copywriting
Doskonałe źródło wiedzy dla wszystkich copywriterów i content marketerów. Przyświeca mu zasada, że najlepszy content nigdy nie powstaje przez przypadek – “Easy reading is damn hard writing”. Warto czytać by zyskać ekspercką wiedzę na temat tworzenia treści.

12. Content Marketing Institute
Wielka biblioteka wiedzy o content marketingu. Blog prowadzony jest przez wielu autorów pod przewodnictwem Michelle Linn. Znajdziesz tu wszystko co chciałbyś wiedzieć o tworzeniu treści i jej promowaniu. Wysoka jakość i estetyczna forma artykułów.

13. Contently Content Strategist
Blog dla zaawansowanych content marketerów. Codziennie nowe informacje i wysoka jakość to znaki rozpoznawcze tej strony. Godny polecania!

14. Copy Hackers
Kolejny z blogów, który powinien znaleźć się na twojej liście stron obowiązkowych do przejrzenia. Profesjonalne porady, wskazówki i triki, które pomogą ci stworzyć content najwyższej jakości. Mnóstwo zestawień, rankingów, case studies, materiałów edukacyjnych.

15. CoSchedule
Jeden z najlepszych blogów dla content marketerów. Wartościowe i przydatne artykuły na temat tworzenia contentu, social media i marketingu. Wiele przydatnych porad dla początkujących i zaawansowanych marketerów.

16. Goins, Writer
Blog prowadzony przez Jeffa Goinsa, który przede wszystkim postrzegany jest jako pisarz. Autor kładzie nacisk na pisanie jako główne źródło sprawnego marketingu. Daje wiele wskazówek dotyczących sprawnego pisania.

17. MarketingProfs
Obszerne źródło wiedzy dotyczącej tworzenia treści na strony internetowe. Online marketing i content marketing w najlepszym wydaniu. Porady, wskazówki i mnóstwo materiałów w tym między innymi: infografiki, statystyki, filmiki.

18. Smart Blogger
Bardzo inspirujący blog dotyczący content marketingu i blogowania. Wiele praktycznych porad popartych doświadczeniem autorów. Na stronie znajduje się także opis przydatnych narzędzi przy pracy z blogiem.

19. Sparksheet
Blog poświęcony głównie tematyce content marketingowej. Artykuły z poradami i informacje z branży. Szerokie spojrzenie na światowe rynki i ich wpływ na działania marketingowe.

20. The Copybot
Blog, którego twórcą jest Demian Farnworth. Jego celem jest wskazywanie jak tworzyć jasne, zwięzłe i przekonujące treści. Nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać, lecz lektura tego bloga powinna wyjaśnić wiele kwestii.

21. Web Ink Now
Tematyką tego bloga są strategie marketingowe i sprzedażowe, z naciskiem na content marketing. Twórca bloga to autor wielu książek, w tym 3 światowych bestsellerów. Na minnus – dość archaiczny design strony.

 

Email marketing i newsletters

 

Top 3:

logo freshmail bloomboard
1. FreshMail
Blog dotyczący email marketingu i online marketingu. Bardzo estetyczny i przyjemny w przeglądaniu. Zawiera mnóstwo bardzo przydatnych informacji i wskazówek, plus od groma materiałów do wykorzystania, np. infografiki, formularze, case studies. Lektura obowiązkowa dla każdego poszukującego wiedzy o email marketingu.

marketing cloud
2. Marketing Cloud
Strona prowadzona przez wielu autorów związanych ze światem marketingu. Na tym blogu znajdziesz wiele tekstów dotyczących email marketingu i jego powiązań z social media. Silną stroną bloga jest bogaty zbiór ebooków.

niiu
3. Niiu
Blog o email marketingu prowadzony przez właściciela małej agencji marketingowej i pracownika platformy do email marketingu. Co tu dużo mówić – wszystkie informacje dotyczące planowania kampanii mailingowej, działań marketingowych, tworzenia wiadomości. Warto sprawdzać przez indywidualny i osobisty charakter tego bloga.

Polskojęzyczne:

4. GetResponse
GetResponse, twórca potężnego narzędzia do email marketingu, prowadzi także bloga dotyczącego marketingu. Zestawienia, wskazówki i porady dotyczące różnych dziedzin, od najważniejszego na tym blogu email marketingu, po social media i SEO.

Anglojęzyczne:

5. MailChimp
Jeśli chodzi o kampanie mailingowe, można powiedzieć, że MailChimp jest niekwestionowanym ekspertem. Na tym blogu znajdziesz wszystko co chciałbyś wiedzieć o email marketingu, rozsyłaniu newsletterów i zdobywaniu bazy użytkowników. Dzięki tej stronie nauczysz się jak efektywnie prowadzić swoje działania związane z wysyłką wiadomości.

6. Vero
Znajdziesz tutaj wiele opisów kampanii email marketingowych oraz wskazówek i porad dotyczących tej dziedziny. Oprócz tego także informacje o content marketingu i relacje zza kulis prowadzenia biznesu.

7. Word to the Wise
Blog z newsami i informacjami dotyczącymi email marketingu. W ramach wpisów na blogu często pojawiają się różnego rodzaju analizy. Do sprawdzenia dla każdego, kto lubi być na bieżąco z informacjami z branży.

Social media

 

Top 3:

jeff
1. Jeff Bullas
Jeff Bullas to profesjonalista w dziedzinie social media marketingu. Na blogu umieszcza teksty dotyczące działań w social media, wskazówki marketingowe i zestawienia najlepszych trików. Warto sprawdzić.

buffer
2. Buffer
Bardzo popularny blog ze względu na wartościową treść, przydatną i interesującą. Mnóstwo artykuł dotyczących social media, tysiące wskazówek, trików i porad. Myślę, że każdy kto ma coś wspólnego z social media prędzej czy później trafi na tego bloga.

Monika-200x300
3. Czaplicka
Blog prowadzony przez Monikę Czaplicką, która działa w branży social media od 8 lat. Zawiera informacje o pracy w social media. Poza tym duża liczba ciekawych case studies, które koniecznie trzeba sprawdzić!

Polskojęzyczne:

4. Click Network
Na tym blogu znajdziesz wiele wskazówek i porad odnośnie social media. Wiele informacji i tekstów o nowinkach ze świata mediów społecznościowych i sposobach ich wykorzystania w praktyce.

5. Info Social Media
Blog działa od 2009 roku. Głównym tematem jest funkcjonowanie i zmiany na Facebooku, Twitterze, Pintreście i Instagramie. Źródło wiedzy na temat tego jak odnieść sukces dzięki social media.

6. Social 360
Bardzo wiele ciekawych i użytecznych artykułów, przekazujących wiedzę dotyczącą prowadzenia profili na mediach społecznościowych i działań marketingowych. Poza tym informacje i nowinki ze świata mediów, przykłady dobrych kampanii i opisy najnowszych narzędzi.

7. Socjomania
Bardzo sympatyczny i ciekawy blog o social media. Dla każdego, kto chciałby się czegoś dowiedzieć o działaniu nowych mediów. Oprócz mediów społecznościowych, na blogu publikowane są teksty dotyczące digital marketingu.

Anglojęzyczne:

8. AllFacebook
Na tym blogu znajdziesz informacje o wszystkim co dzieje się na Facebooku. Jeśli pracujesz i działasz na Facebooku to jest to miejsce dla ciebie, gdzie dowiesz się o wszystkich zmianach i usprawnieniach.

9. DreamGrow Social Media
Blog agencji DreamGrow poświęcony tematyce social media i content marketingu. Teksty skupiają się na przekazywaniu wskazówek dotyczących korzystania z portali społecznościowych i tworzenia treści.

10. Ignite Social Media
Blog prowadzony przez załogę agencji Ignite. Wykazują ciekawe podejście do social media, stąd warto śledzić ich teksty. Masa artykułów i innych treści, bardzo duża częstotliwość wrzucania nowych wpisów.

11. LinkedIn Pulse
Zbiera i przetwarza informacje, wiadomości i wpisy z Linkedin. Pozwala na dotarcie do informacji, które normalnie są przeoczane. Poza tym świetne miejsce na wyszukiwanie nowych talentów i świeżych głosów.

12. Melissa Agnes
Autorka, Melissa Agnes, jest specjalistką w przeciwdziałaniu kryzysom wizerunkowym. Na swoim blogu opisuje jak radzić sobie z kryzysami w social media. Zarządzanie kryzysem to słowo-klucz do tego bloga.

13. Social Fresh
Świetny blog, którego nazwa idealnie oddaje jego charakter. Mnóstwo „świeżych” artykułów dotyczących social media i digital marketingu. Dobre źródło wiedzy dla każdego planującego karierę w social media.

14. Social Media & Marketing Daily
Duża dawka wiadomości i case studies ze świata dużego biznesu. Dobre źródło wiedzy jeśli chodzi o kampanie z dużym budżetem i możliwościami. Wiele materiałów i wywiadów z profesjonalistami.

15. Social Media Examiner
Social Media Examiner to zarówno miejsce do szukania wartościowych informacji na temat social media, jak i społeczność ekspertów i początkujących specjalistów w tej dziedzinie. Wskazówki dotyczące korzystania z najpopularniejszych serwisów społecznościowych to najmocniejsza strona tego bloga.

16. Social Media Today
Doskonałe źródło wiedzy na tematy związane z social media. Z upływem czasu przybywa coraz to więcej i więcej treści, na bardzo wysokim poziomie. Oprócz social media na blogu poruszane są także tematy dotyczące marketingu i technologii.

17. Sprout Social
SproutSocial to jedno z bardziej popularnych narzędzi do pracy z social media. Dzięki temu na blogu znajdziesz dużą dawkę wiedzy dotyczącą prowadzenia profili w mediach społecznościowych. Oprócz tego dowiesz się jak tworzyć posty i treści by oddziaływały pozytywnie na SEO.

Public relations i media

 

Top 3:

spinsucks_logo
1. Spin Sucks
Blog skupiony wokół PR, lecz traktujący także o content marketingu i social media. Bardzo szanowany w branżowych kręgach. Zawiera wiele wartościowych tekstów tłumaczących mechanizmy rządzące światem mediów i marketingu. Ponadto posiada bardzo aktywną społeczność.

mediafun
2. Media Fun
Blog o mediach, marketingu i reklamie. Autorem jest Maciek Budzich opisuje siebie jako pasjonata i komentatora nowych mediów, niestandardowych działań reklamowych i wszystkiego co jest związane z nowymi technologiami i ich zastosowaniem w budowaniu marki, wizerunku, promocji firmy i przedsiębiorczością. Nieszablonowe teksty i tematyka to największe atuty tego bloga.

pijaru
3. Pijaru Koksu ( PR + Social Media 🙂 ) 
Bardzo dobry blog, który ma szeroką grupę fanów, głównie wśród trochę młodszych odbiorców. Dwa znaki rozpoznawcze tego bloga to cotygodniowe podsumowania najciekawszych akcji i działań z dziedziny PR, oraz Pijaru Kejsy czyli case studies najlepszych kampanii. Warto sprawdzić!

Polskojęzyczne:

4. Fashion PR Gril
Opis bloga to „pierwszy w polsce blog o PR-ze mody”.I taki też jest temat i istota tego bloga. Jeśli szukasz informacji o promocji i działaniach wizerunkowych w świecie mody to dobrze trafiłeś. Orginalny pomysł, który na pewno znajdzie wielu fanów i czytelników.

5. Mistrzowie Drugiego Planu
Na tym blogu znajdziesz zapis webinarów organizowanych przez prowly.com. Wśród nich wiele wartościowych informacji na temat PR, SEO, social media czy growth hackingu. Poza tym dużo ciekawych artykułów, głównie na tematy związane z public relations.

6. Personal PR Blog
Informacje, newsy i przykłady najlepszych kampanii ze świata PR i marketingu. Ostatnio nieaktywny, lecz warto sprawdzić teksty, które już znajdują się na stronie.

7. PR-owiec
Blog prezentuje najlepsze kampanie PR-owe i marketingowe, pokazuje przykłady dobrych działań i daje wiele wskazówek odnośnie samodzielnego prowadzenia kampanii. Prowadzony przez Paulina Baer, specjalistkę od marketingu i PR.

Anglojęzyczne:

8. MediaReDef
Informacje za świata mediów. Najnowsze trendy, wiadomości i informacje na temat wykorzystania nowoczesnych technologii w mediach. Warto czytać by być na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w otoczeniu medialnym.

9. PR 20/20
Blog poświęcony tematyce PR, content marketingu, social media i email marketingu. Prowadzony przez załogę agencji PR 20/20. Posty zawierają informacje i wskazówki przydatne dla początkujących marketerów.

10. PR Daily News
Blog zorientowany głównie na PR i social media. Zawiera dużą bazę artykułów, zarówno przedruki z innych stron, jak i własne teksty. Dla wszystkich związanych z PR jest to strona godna polecania.

11. PR News Online
Jak wskazuje nazwa tego bloga, znajdziesz tu najnowsze informacje ze świata PR i mediów. Oprócz tego sporo tekstów ze wskazówkami jak prowadzić kampanie PR, budować wizerunek i zarządzać kryzysem wizerunkowym. Archiwum postów sięga 2007 roku, więc jest w czym przebierać.

12. PR News Wire
Blog poświęcony tematyce PR, content marketingowi i social media. Przeważają teksty z poradami i dobrymi praktykami, dla początkujących i nie tylko.

13. PR Newser
Bardzo dobry blog z ciekawymi artykułami dotyczącymi public relations. Znajdziesz tu informacje o życiu agencji PR, politycznym PR, organizacjach non-profit, najlepszych kampaniach. Stałym cyklem są wpisy z podsumowaniem najlepszych akcji PR z danego tygodnia.

14. The Shift Blog
Blog agencji Shift Communications. Artykuły z poradami, informacje i eventy związane z PR. Poza tym sporo o social media i kreowaniu wizerunku w nich. Nic specjalnego, ale może znajdziesz coś dla siebie.

SEO, SEM i PPC

 

Top 3:

zgred
1. SEO Zgred
Blog prowadzony przez Pawła Gontarka, znanego w branży jako Zgred. Jest to ceniony i popularny blog jeśli chodzi i polskie źródła wiedzy o SEO. Posiada bogaty zbiór ciekawych tekstów i materiałów, między innymi: infografiki, checklisty, testy narzędzi. Oprócz SEO, drugim tematem, któremu poświęcono najwięcej uwagi jest User Experience.

backlinko
2. Backlinko
Jeden z bardziej popularnych blogów jeśli chodzi o SEO. Znajdziesz tutaj moc porad i wskazówek dotyczących takich zagadnień jak link building, pozycjonowanie, optymalizacja strony internetowej, tworzenie treści. Zdecydowanie blog wart sprawdzenia.

gdak
3. Gdaq
Blog autorstwa Sławomira Gdaka. Znajdziesz tu porady dotyczące pozycjonowania, testy oprogramowania SEO, informacje o płatnych i bezpłatnych szkoleniach SEO.

Polskojęzyczne:

4. Bluerank
Blog agencji Bluerank zajmującej się SEM. Stąd na blogu znaleźć można teksty dotyczące marketingu w wyszukiwarkach i portalach społecznościowych. Oprócz tego porady jak współpracować z agencją SEO/SEM.

5. Critical
Critical to blog o SEO, SEM, i narzędziach analitycznych Google pod kątem ich użyteczności dla e-commerce. Znajdziesz tam wiele przydatnych tekstów i case studies. Autorzy prowadzą też bardzo ciekawe webinary.

6. Deva Group
Blog agencji Deva Group. Informacje o pozycjonowaniu, SEO, SEM, AdWords. Do najwartościowszych rzeczy na blogu należy tzw. SEMówka, czyli prasówka z zebranymi najciekawszymi artykułami z dziedzin wymienionych powyżej.

7. Lexy
Teksty na tym blogu są autorstwa Marty Gryszko, związanej z pozycjonowaniem i optymalizacją stron od 2005r. Ciekawy blog z mnóstwem informacji, wskazówek, rankingów i zestawień.

8. Łukasz Trześniewski
Pozycjonowanie, audyty SEO, optymalizacja OnPage – oparte na przykładach własnych, case study i przemyślenia. Teksty ze wskazówkami i poradami, plus najnowsze informacje.

9. Mateusz Mazurek
Autor to pasjonat internetu zajmujący się pozycjonowaniem od 2004 roku, a od 2006 świadczący usługi SEO dla klientów. W swoich wpisach dotyka kwestii związanych z IT, biznesem, e-commerce, usability, analityką internetową i pokrewnymi.

10. Planeta SEO
Blog traktujący o SEO i SEM. Moc artykuł ze wskazówkami odnośnie optymalizacji i pozycjonowania, najnowsze informacje i doniesienia.

11. Semahead
Blog agencji interaktywnej. Artykuły dotyczą głownie takich tematów jak analityka, narzędzia Google, social media, content marketing. Wiele przydatnych materiałów, warto sprawdzić.

12. SEO Ninja
„Pozycjonowanie stron w szerokim znaczeniu tego słowa. Testy, sztuczki, porady. Trochę o „zakazanych” sposobach na „promocję” strony w internecie – czyli black SEO.” – tak wygląda opis tego bloga. Warto sprawdzić jeśli planujemy niestandardowe działania SEO.

13. SEO Party
Bardzo ładnie wyglądający blog, dzięki któremu dowiesz się wszystkiego co potrzebujesz o SEO, SEM i content marketingu. Bardzo ciekawe artykuły, przydatne przy planowaniu działań marketingowych.

14. SEO Profi
Bardzo duża baza artykułów dotyczących optymalizacji i pozycjonowania w Google. Zdecydowanie warto sprawdzić, ze względu na szeroki wybór ciekawych artykułów.

15. Silesia SEM
„Nadrzędną ideą Silesia SEM jest upowszechnianie wiedzy o sposobach i formach wykorzystania potencjału reklamowego w wyszukiwarkach internetowych.” – piszą twórcy bloga. Znajdziesz tu wskazówki dotyczące kampanii reklamowych w wyszukiwarkach oraz newsy i informacje o branżowych eventach.

16. Tomasz Stopka
Blog nie oszałamia liczbą wpisów, ale myślę, że można znaleźć tu wartościowe teksty dotyczące SEO i SEM. Poza tym parę tekstów o technologii i zarabianiu pieniędzy.

17. Tomasz Wydra
Autor bloga, Tomasz Wydra, marketingiem internetowym i SEO zajmuję się już od 2009 roku. Pisze o link buildingu, SEO, e-marketingu. Wiele porad i wskazówek dla początkujących i zaawansowanych.

18. Web SEM
Autorem tego bloga jest Sebastian Jakubiec. Blog jest pełen porad, wskazówek, newsów i informacji ze świata SEO. Nie jest przesadnie często aktualizowany co można uznać za minus.

Anglojęzyczne:

19. Builtvisible
Świetny blog z dziedziny budowania pozycji strony. SEO, link building, tworzenie contentu – to wszystko znajdziesz na blogu. Warto czytać, gdyż tekstom wrzucanym na tę stronę daleko jest od banału.

20. Distilled
Distilled to jedna z najbardziej znanynch agencji SEO w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu wiadomo, że teksty na blogu są pisane przez profesjonalistów, którzy wiedzą co w trawie piszczy. Godny polecania blog o tajnikach SEO.

21. Jon Loomer
Na tym blogu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje jeśli chodzi o reklamy na Facebooku. Dla wielu zagadnienie to jest nie do końca zrozumiałe, lecz po lekturze tego bloga będziesz wiedział wszystko o prowadzeniu kampanii na Facebooku i nigdy więcej nie wydasz zbędnie nawet złotówki

22. Moz
Prawdopodobnie najbardziej popularny blog dotyczący problematyki SEO i digital marketingu. Ogromna ilość wiedzy, obszerne zestawienia, materiały edukacyjne i wypowiedzi fachowców – to wszystko można odnaleźć na tym blogu.

23. PPC Hero
Jeśli pracujesz z płatnymi reklamami na portalach społecznościowych to ten blog pomoże ci zwiększyć efektywność i dowiedzieć się wielu interesujących ciekawostek. Wszystko o PPC, wskazówki, porady i nowości z branży.

24. Search Engine Watch
Jedno z najstarszych i najbardziej cenionych źródeł wiedzy o SEO. Jeśli chcesz być na bieżąco ze zmianami w algorytmach przeglądarek i nowościami ze świata SEO to jest to miejsce dla ciebie. Duża liczba porad i trików, które pomogą ci polepszyć pozycję w wyszukiwarce.

25. SEMrush
Blog poświęcony tematyce SEO, SEM i PPC. Bardzo dobre teksty z wieloma poradami i wskazówkami jak prowadzić swoje działania optymalizacyjne. Można znaleźć tu także sporo artykułów dedykowanych dla branży e-commerce. Warto śledzić i korzystać z rad zawartych na tym blogu.

26. SEO Book
Blog dla profesjonalistów z dziedziny SEO. Fachowa wiedza i wiedza dotycząca najmniejszych szczegółów procesu optymalizacyjnego. Jedno z bardziej szanowanych źródeł wiedzy.

przeprowadź-revolucje

Jeśli wciąż nie zaspokoiłeś swojego głodu wiedzy to sprawdź także profile społecznościowe najbardziej wpływowych osób w polskiej branży interaktywnej. Oto kilka najlepszych:

 • Michał Sadowski – Założyciel i Prezes Brand24 S.A., autor bestsellerowej książki „Rewolucja Social Media”, programista, grafik, bloger, człowiek orkiestra !
 • Tomek Tomyczk – założyciel 2 bardzo popularnych blogów, obecnie występujący pod pseudonimem JasonHunt. Autor książki „Bloger” i „Blog. Pisz, kreuj, zarabiaj”.
 • Mariusz Wesołowski – Prowadzi doradztwo marketingowe, doradztwo w prowadzeniu portali internetowych, operacyjne i strategiczne, a także przygotowuje strategie biznesowe.
 • Michał Wolniak – Założyciel grupy Heureka, zajmuje opracowywaniem strategii marketingowych, oceną skuteczności i efektywności kosztowej kampanii, prowadzi długofalowe projekty konsultingowe.
 • Piotr Chmielewski – Założyciel agencji Social Media Now, doradca i szkoleniowiec, prowadzi szkolenia w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii.
 • Tomasz Górski – Założyciel InboundWay.com, agencji specjalizującej się w audytach i szkoleniach marketingowych. Doradza i wspiera innowacyjne spółki internetowe, planujące ekspansję zagraniczną.
 • Artur Kurasiński – Founder i CEO w Fokus – smarter analytics, przedsiębiorca i vloger prowadzący program „Seria z AK74″.
 • Maciej Lewiński – ceniony Certyfikowany Trener AdWords,

Komentarze

Skomentuj
 1. Wielkie dzięki za rekomendację naszego bloga takaoto.pro 🙂 Nadmienię tylko, że nie jestem jedynym autorem bloga, bo publikuje też Aneta Laskowska, Ania Przybysz, Ilona Hanzel, czasem także autorzy występujący gościnnie 🙂 Jest to nasz blog firmowy, co nie zmienia faktu, że stawiamy na dzielenie się wiedzą i edukowanie branży (nawet jeśli to oznacza edukowanie potencjalnej konkurencji ;))

 2. Product content się nie zmieścił, a szkoda bo to jednak ciekawy wątek w e-commerce. No nic, będę musiał się dalej postarać z http;//aboutproducts.pl w kwestii propagowania profesjonalnego podejścia do tematu optymalizacji opisów produktów 🙂

 3. Ale zrobiliście robotę;) Naprawdę świetna lista. Kilka godzin się przez nią przekopywałem. Cała masa wiedzy i inspiracji. Dzięki wielkie. Mam nadzieję, że teraz moje działania będą jeszcze sprawniejsze.

 4. Solidne zestawienie. Większość polskich już znałem, ale na angielskie strony nie wchodziłem, więc przyda się dopisać je do listy – jak zawsze jednak, im więcej blogów, tym trudniej znaleźć czas na ich dogłębne przestudiowanie.

 5. Wiele znanych blogów tu widzę:) ale część nie znam a są bardzo zachęcające na pierwszy rzut oka, jak spojrzałam na kilka z nich. Na pewno w wolnej chwili usiądę do ich czytania! Dziękuję, że podzieliliście się tak ogromną skarbnicą wiedzy:)

 6. Świetna lista blogów , zdecydowanie polecam blogi lexy, gdaq, zgred. Ja również prowadzę bloga, aczkolwiek nie jest tak profesjonalny jak co po niektóre. Pozdrawiam.

 7. Fajne zestawienie. Ja sama trzymam się raczej tych zagranicznych blogów, bo nie ma co ukrywać, że zwykle są kilka kroków przed nami. Pisząc artykuły jednak robię research także na YouTube, bo tam można znaleźć unikalne treści, często konferencyjne. Dzięki za to zestawienie.

 8. Bardzo przydatny artykuł i nieskończone źródło inspiracji jeśli chodzi o content marketing. Bardzo fajne są też głosy takich tuzów marketingu jak Artur Jabłoński, Paweł Tkaczyk, Michał Sadowski czy Szymon Słowik. Nam przy tworzeniu contentu przydaje się też narzędzie https://answerthepublic.com/

 9. Wow! Potężne zestawienie. Spokojnie na miesiąc przeglądania. Wstyd się przyznać, ale znam jedynie dwa nazwiska. Koniecznie muszę nadrobić zaległości. Zaczynam swoją biznesową przygodę i chcę się należycie przygotować. Obecnie jestem po zgłębieniu wiedzy na temat inbound marketingu z bloga http://www.businessweb.pl/co-to-jest-inbound-marketing Dobrze napisane dla laika. Może komuś również się przyda. Widzę, że teraz ta forma marketingu jest zdecydowanie na topie.

 10. Bardzo solidne zestawienie specjalistów marketingu internetowego oraz SEO. Idealne zestawienie by dobrać swoją poranną prasówkę co należy każdego poranka sprawdzać, aby dalej rozwijać się w marketingu internetowym oraz SEO.

 11. Rewelacyjna lista blogów/blogerów. Niektóre już nieaktualne, jednak wiele z nich to skarbnica wiedzy. Cieszy mnie, że w zestawieniu pojawił się p. Paweł Gontarek czy p. Szymon Słowik.

3 Pings & Trackbacks

 1. Pingback:

 2. Pingback:

 3. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

20 metod, które pomogą ci stworzyć wirusową treść

20 sposobów jak wykorzystać Pinteresta do rozwoju biznesu e-commerce