in

3 solidne fundamenty do sukcesu w kampaniach mailingowych.

Dobry, przemyślany content-marketing zwróci każdą zainwestowaną w niego chwilę oraz pieniądze z ogromną nawiązką. Tego typu marketing jest dużo skuteczniejszy niż klasyczne reklamy, banery czy reklamy typu pay-per-click. Marketerzy i przedsiębiorcy, którzy opanują sztukę skutecznego, prowadzenia dobrego marketingu, przyniosą swoim firmom naprawdę duże zyski.

Oczywiście, nawet źle zrobiona kampania marketingowa może być w pewien sposób skuteczna. Jeżeli sprawimy, że miliony spamerów zaczną rozsyłać miliardy maili z informacjami, które chcemy, przekazać to przyniesie to jakiś skutek. Ogromnym kosztem finansowym oraz wizerunkowym.

Jednak naprawdę dobre efekty odniesiemy w oparciu o dobrze przeprowadzoną kampanię mailową. Dobrze wykonana akcja mailingowa to taka, która opiera się o jakiś cel, zawiera przesłanie, przekazuje merytoryczne informacje, a poza tym opiera się o staranne pomiary oraz testy.

Po pierwsze cel

Około stu lat temu John Wanamaker – jeden z pionierów marketingu oraz reklamy, powiedział, że połowa pieniędzy, którą wydaje się na reklamę, jest zmarnowana. Jednak prawdziwym clou jego słów było to, co dodał po chwili – „tylko nie wiem, która to połowa”.

Ten cytat być może miał jakiś sens sto lat temu. Na szczęście, od tego czasu nasza wiedza się zdecydowanie poszerzyła. Posiadamy naprawdę wiele narzędzi do badania skuteczności kampanii marketingowych, dzięki czemu zdobywamy coraz szerszy zakres wiedzy o tym, co działa, a co nie. Jednak to nie brak badań, jest najczęstszym błędem, który popełnia naprawdę wielu przedsiębiorców. Co nim jest? Nieokreślenie celu wdrożenia danej kampanii marketingowej. W takim przypadku nawet najlepiej przeprowadzone badania nic nie dadzą, ponieważ nie wiadomo w jaki sposób interpretować ich wyniki.

W przypadku marketingu mailowego na samym początku musimy jasno określić – co chcemy osiągnąć wysłaniem maila do naszego potencjalnego lub stałego klienta. Tego typu celów może być kilka rodzajów: podzielenie się ciekawymi informacjami, zbudowanie lojalności naszych klientów, zaproszenie ich na organizowane przez nas wydarzenie, zwiększenie ruchu na stronie, sprzedaż produktu lub usługi. Jednak to nadal za mało. Dobrze ustalony cel to taki, który jasno określa, o co nam chodzi.

Oto parę dobrych przykładów:
– zwiększenie zysków,
– zwiększenie ilości powtórnych zakupów w naszym sklepie,
– zwiększenie poziomu lojalności naszych klientów,
– pomoc naszym klientom w rozwiązaniu ich problemów.

Najważniejsze cele w kampaniach mailingowych według marketerów:

MostImportantGoals

Dostosuj treść do celu

Kiedy już wybierzemy jaki cel ma przeprowadzenie przez nas akcji mailingowej, zaplanujmy, z jakich treści skorzystamy.

Jeżeli zamierzamy zwiększyć ilość powtórnych zakupów w naszym sklepie, użyjmy takich treści, które na to pozwolą. W tym wypadku warto zdecydować się na personalizację treści. Dla przykładu – jeżeli sprzedajemy szybko zużywające się produkty, które wymagają regularnego uzupełniania, wyślijmy naszemu klientowi przypomnienie o tym, że być może to najwyższy czas na to, aby kupić nową golarkę, skarpetki, pastę do zębów etc. Warto by personalizację przeprowadzić konsekwentnie, a więc nie tylko w odniesieniu do kategorii produktów, ale również samego klienta. Nie ma sensu byśmy, wysyłali maila z przypomnieniem klientowi, który wczoraj zrobił duże zakupy w naszym sklepie – co więcej prawdopodobnie będzie to dla niego irytujące.

Warto zauważyć, że w przypadku gdy chcemy pomóc naszym klientom rozwiązać ich problemy lub zrealizować inne cele, wtedy użyjemy zupełnie innych treści.

Kolejny przykład — chcemy nakłonić klientów do tego, aby pierwszy raz kupili w naszym sklepie. W tym wypadku warto zdecydować się na mailing oparty o merytoryczne lub rozrywkowe treści (zależnie od naszej branży), tak aby klienci oswoili się i zainteresowali naszymi produktami. W końcu, gdy klient przeczyta wyczerpujący i dobrze napisany artykuł o tym, w jaki sposób zdrowa dieta pozytywnie wpłynie na jego zdrowie, dużo chętniej zdecyduje się na oferowaną przez nas zdrową żywność.

Pomiary, testy i badania

PomiaryTestiBadania

Gdy mamy już cel i odpowiednie treści powinniśmy zdecydować się na jeden niezwykle ważny krok. Zignorować to, co powiedział niegdyś John Wanamaker.

Nieustannie sprawdzajmy i testujmy skuteczność prowadzonej przez nas akcji mailingowej. Celem było zwiększenie ilości powtarzających się zakupów? Sprawdź, czy na skutek przeprowadzenia mailingu jego odbiorcy dokonują tego typu transakcje częściej niż reszta Twoich klientów. Jeżeli tak, to czy ta różnica jest duża? Odpowiadając na tego typu pytania, będziesz mógł zwiększyć skuteczność kolejnych mailingów.

Warto również eksperymentować z różnymi nagłówkami maili, czasami sam tytuł potrafi zmienić naprawdę wiele.
W pakiecie dołączamy zestawienie narzędzi do email marketingu – narzędzia 

 

Podsumowując, marketer, który opanuje marketing mailowy od podstaw, pozna jego fundamenty i zrozumie jego istotę, przyniesie firme dla której pracuje wymierne zyski.

Dodatkowo poniżej przedstawiamy infrografikę autorstwa chargify dotycząca strategii powitania w mailu

WelcomeEmailsElements

Źródło : https://www.chargify.com/blog/9-elements-of-a-successful-welcome-email/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

5 powodów dla których warto używać Live Chat plus zestawienie najlepszych aplikacji typu Live Chat

5 porad jak poradzić sobie na nasyconym rynku e-commerce